Suņa drošība svētku laikā

Kas mums ir ilgi gaidīts svētku laiks ar krāšņu salūtu, vairumam dzīvnieku ir stresa pilns pārdzīvojums. Tā kā suņa dzirde ir daudzreiz jutīgāka nekā mums, salūta dārdieni dažam labam sunim var likties neizturami. Vēl jo vairāk tāpēc, ka dzīvnieks ir absolūtā neizpratnē par apkārt notiekošo. Tāpēc nav ieteicams suni ņemt līdzi uz salūtu, lai pārbaudītu, kā viņš reaģēs uz trokšņiem. Der atcerēties, ka dzīvnieks šoka stāvoklī nav adekvāts un kontrolējams. Un, lai arī cik viņš mājās būtu paklausīgs, stresa situācijā vienīgais, ko tas centīsies darīt, – tikt ātrāk prom no konkrētās situācijas un vietas. Tāpēc katru gadu pēc svētkiem nākas sastapties ar palīgā saucieniem par pazudušiem mīluļiem, kas devušies nezināmā virzienā.

Foto: Everita Pāne

Labāk neizaicināt likteni un atstāt suni mājās – drošā vietā, vislabāk iekštelpās. Ja suns dzīvo ārā – privātmājas teritorijā, jāpārliecinās, ka tas nevar pārlēkt žogam vai kā citādi izkļūt no teritorijas. Pārbīļa rezultātā suņi ir spējīgi uz visneiedomājamāko rīcību. Tāpēc vislabāk būtu, ja suns, kurš ļoti baidās no salūta un lieliem trokšņiem, svētku vakarā tomēr nepaliktu mājās pavisam viens un tiktu pieskatīts.

Lai arī cik drošā vietā suns neatrastos, tāpat ar viņu jādodas pastaigās. Zinot, cikos paredzēta uguņošana, vislabāk suni izstaidzināt līdz tam, lai salūta laikā vai uzreiz pēc tā nebūtu jādodas pastaigā. Pie suņa kaklasiksnas būtu jābūt žetonam (ne tikai svētku laikā) ar saimnieka kontaktinformāciju, jo gadījumā, ja suns aizbēg, tas ir ātrākais veids, kā atradējs var suni atgriezt mājās.

Ja arī, atrodoties mājās, suns ir panikā – cenšas paslēpties aiz mēbelēm vai kaut kur uzrāpties, stresā elso, siekalojas un ir manāmi satraukts, nekādā gadījumā nedrīkst suni bārt vai sodīt, jo tas tikai vairos stresu, vēl vairāk satraucot dzīvnieku. Tāpēc suņa saimniekam jāizturas absolūti mierīgi un neitrāli, vienkārši esot turpat blakus. Tāpat nevajadzētu ņemt suni klēpī un žēlot vai glaudīt, jo tādējādi suns var padomāt, ka jūs apbalvojat viņu par baidīšanos, un, ka baidīties ir pareizi. Suņiem, kam ir īpaši liels stress, vairākas stundas pirms salūta var iedot nomierinošus medikamentus (iepriekš konsultējoties ar savu veterinārārstu).

Uzmanīgiem jābūt arī to suņu saimniekiem, kuru mīluļi no salūta nebaidās. Salūta laikā vai uzreiz pēc tā nevajadzētu laist suni vaļā no pavadas, jo zemē var mētāties vēl kāda nesprāgusi petarde, ko suns aiz ziņkārības var paņemt mutē. Zinu gadījumu, kad tieši tā arī notika un petarde uzsprāga sunim mutē, kā rezultātā suns zaudēja dzirdi. Protams, šis gadījums varēja beigties arī daudz bēdīgāk, jo sprādziena rezultātā suns var gūt gan apdegumus gan nopietnas un dzīvībai bīstamas traumas.

Foto: Everita Pāne

Tāpat nereti pēc šādām svētku reizēm suņus piemeklē gremošanas traucējumi. Tāpēc veterinārārste Kristīne Drevinska rekomendē svētku mielasta laikā neaizrauties ar mājdzīvnieku barošanu ar saimnieku galdam sarūpēto cienastu, jo tas dzīvniekiem var izraisīt gremošanas traucējumus: "Pēcsvētku laikā no saimniekiem saņemam vairāk jautājumu par to, kā palīdzēt dzīvniekam, ja tas cieš no gremošanas traucējumiem. Ja dzīvnieku piemeklējusi caureja, ieteicams to nebarot un izmantot pretcaurejas medikamentus. Ja dzīvniekam bijusi vemšana, bet citādi tas jūtas labi, vēlams to tajā dienā vairs nebarot un dot tikai ūdeni, taču, ja tas izskatās apātisks, ja redzams, ka pasliktinājusies viņa pašsajūta, dzīvnieks nekavējoties jānogādā pie ārsta. Pēc iespējas ātrāk pēc palīdzības uz veterināro klīniku jādodas arī gadījumos, ja redzams, ka dzīvniekam ir uzpūties vēders, jo tas var izraisīt nopietnas problēmas." Dzīvnieku barošanai pie svētku galda var būt arī citas negatīvas sekas – tā tiek stimulēts kaitīgais ieradums būt pie galda un kaut ko gaidīt jeb diedelēt, kā arī tiek palielināts aptaukošanās risks.

Veterinārārste iesaka sekot līdzi, lai mājdzīvnieks neapēstu arī kādu svētku rotājumu: "Svētku laikā biežāk novērojams, ka dzīvnieku organismā nokļūst kāds svešķermenis, piemēram, kāds eglītes rotājums. Ja saimniekam ir aizdomas, ka tā noticis, nekavējoties jādodas uz klīniku, jo šādu svešķermeņu izņemšanai ir nepieciešama operācija."

K. Drevinska papildina, ka svētku laikā mājdzīvnieku uzmanību piesaista arī no rosolam domātās desas nogrieztie gali, uz kuriem nereti ir metāla skavas, kā arī gaļas izstrādājumu plēves un citu produktu iepakojumi, kas dzīvniekus piesaista ar savu smaržu. Jāpieskata arī uz galda esošie augļi, jo, piemēram, daudzi suņi iecienījuši persiku kauliņus, kas, tos apēdot, dzīvnieka kuņģī var atrasties pat trīs mēnešus. Gadījumos, kad dzīvnieks apēdis kādu svešķermeni, novērojama rīstīšanās, vemšana vai atteikšanās no barības,  saimniekiem ieteicams nekavējoties vērsties pēc palīdzības pie veterinārārsta.


Everita Pāne, portāla autore un redaktore


    © Takšu portāls, Anno 2009