Ausu higiēna

Ausu tīrīšana nav nepieciešama biežāk kā reizi nedēļā. Katram sunim šī vajadzība ir individuāla. Vienam jātīra katru nedēļu, citam pietiek ar reizi mēnesī vai retāk. Galvenais – regulāri pārbaudīt ausis – vai tās ir tīras, vai nav apsārtušas, vai nav paslēpusies kāda ērce. Ja novērojami daudz un bieži izdalījumi vai, ja tiem piemīt nepatīkama smaka vai izdalās strutas, nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu, lai uzsāktu ārstēšanu.

Foto: no Everitas Pānes personīgā arhīva

Ausu tīrīšanai jālieto speciālie līdzekļi, kas paredzēti šim nolūkam un neizmainīs auss dabisko pH līmeni. Tīrot ausis ar nepiemērotu līdzekli (piemēram, ūdeni vai ūdeņraža pārskābi), auss kanāls tiek kairināts un pastāv lielāka iespēja, ka ausī var izveidoties iekaisums. Ar tīrāmajā šķidrumā samērcētu vates tamponu tīriet tikai to auss daļu, kuru redzat. Dziļāk auss kanālu drīkst tīrīt tikai tādā gadījumā, ja veterinārārsts to iesaka un parāda kā tas pareizi darāms.

Katras auss tīrīšanai jāizmanto savs vates tampons. Nekādā gadījumā ar vienu un to pašu tamponu netīriet abas ausis, jo pastāv risks pārnest infekciju no vienas auss otrā.

Normāla auss gļotāda ir rozā krāsā. Pazīmes, kas liecina, ka kaut kas nav kārtībā – gļotāda ir sarkana, uztūkusi, sāpīga vai arī, ja tiek novēroti neierastas krāsas vai smakas izdalījumi. Ja suns regulāri kasa ausis vai bieži purina galvu, arī tad ir vērts apmeklēt veterinārārstu, jo tieši galvas purināšana var liecināt gan par ausu iekaisumiem, gan par neiroloģiskām saslimšanām.


Veterinārārste Inese Bērziņa


    © Takšu portāls, Anno 2009