Vienkārši par sarežģīto  

Pirmo reizi šķirnes kucēna pircējam nākas sastapties ar izstādēm jau tad, kad viņš tikai plāno iegādāties savu kucēnu. Katram pircējam kucēnu audzētāji atklāj lielu informācijas daudzumu pat to, cik reizes kucēnu vecāki ir dažādu valstu čempioni, kādi viņiem ir tituli, uzvaras, medaļas, kausi utt. Pircējs, kas sastopas ar šādu informāciju pirmo reizi savā mūžā, vienkārši grimst dažādu saīsinājumu daudzumā, piemēram: PP, CQ, JCH, LVU, CAC, CACIB u. c. (vairāk par titulu skaidrojumiem var uzzināt ŠEIT). 

Tomēr, nopērkot kucēnu, visi šie "svešvārdi" ātri aizmirstās un vienīgais, kas paliek galvā, ir tas, ka kucēna vecāki ir titulēti dažādu valstu čempioni un, ka kucēnam jāizaug "labākam" par saviem vecākiem. Ar laiku šāda doma nostiprinās saimnieku galvās un sāk prasīt pieradījumus. Tā kucēnu saimniekiem parādās pirmā vēlēšanās piedalīties ar savu kucēnu izstādē. Viņi sāk meklēt informāciju – kā, kur un kad to ir iespējams izdarīt. Tā kā šī informācija ir atrodama dažādos avotos, bet var būt diezgan sarežģīta, lai to varētu saprast izstāžu iesācējs, mēģināšu to izklāstīt viegli saprotamā valodā.

Tātad, pirms piedalīties izstādēs, jums ir jāiestājas kādā no Latvijas suņu "klubiem". Vislabāk ar šo jautājumu jums palīdzēs jūsu kucēna audzētais, jo viņš jau ir kāda kluba sastāvā. Ja jūs dzīvojat diezgan tuvu savam audzētajam (ne jau viens Liepājā, bet otrs Daugavpilī), jums ir izdevīgāk iestāties tajā pašā klubā, jo tur, acīmredzami, ir cilvēki ar pieredzi jūsu kucēna šķirnē. Ja tomēr jūs dzīvojat diezgan tālu viens no otra (vai nu kucēns ir pirkts ārzemēs), tad iestājāties kādā no jums tuvākajiem klubiem.

Iestāties klubā ir diezgan viegli. Jāuzraksta iesniegums, jāiesniedz kucēna ciltsrakstu kopiju, jāsamaksā iestāšanās maksa (summa katram klubam var nedaudz atšķirties) un gada biedra nauda (to būs jāmaksā katru gadu). Klubs izsniegs jums biedra karti, kas obligāti jāuzrāda, piesakoties izstādēm Latvijā.

Izstādes var būt: starptautiskās, nacionālās, specializētās un klubu organizētās FCI grupu izstādes. Izskatīsim, ar ko tās atšķiras.

  • Starptautiskās izstādes rīko Latvijas kinoloģiskā federācija (LKF), tajās var piedalīties visas Starptautiskās kinoloģiskās organizācijas (FCI) atzītas šķirnes.
  • Nacionālās izstādes rīko reģionālie klubi, tajās arī piedalās visas FCI atzītās šķirnes. Piemēram, Ogres kinoloģiskais klubs rīko nacionālo izstādi vasarā.
  • Specializētās izstādes var rīkot visi LKF klubi, tajās var piedalīties viena vai vairākas šķirnes (kā nosaka rīkotājs).

Tātad, kad jūs izlemsiet, kurā no izstādēm piedalīsieties, jums ir jāpiereģistrējas uz šo izstādi. Reģistrāciju veic izstādes rīkotājs. Izstādēm ir jāpiesakās savlaicīgi, rīkotāju noteiktos termiņos. Lai piereģistrētos uz izstādi, ir jāuzrada sava kluba biedra karte, jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jānodod tā kopā ar ciltsrakstu kopiju, jāsamaksā dalības maksa. To visu var izdarīt elektroniskā veidā internetā.

Kur un kā var pieteikties izstādei? Plašāka informācija ŠEIT.

Izstāžu norise  

Izstādēs notiek suņu vērtēšana. Suņus vērtē speciāli uzaicināta persona, kurai ir piešķirta atbilstoša kvalifikācija – eksperts. Eksperts apraksta suņa īpašības (gan ārējā izskata, gan uzvedības un temperamenta) un novērtē tā atbilstību šķirnes standartam. Atkarīgi no tā, cik labi suns atbilst standartam, tam tiek piešķirta atzīme (novērtējums).

Pirms nākt uz izstādi un izrādīt visiem savu mīluli, atcerieties, ka kucēnam vai pieaugušam sunim ir jābūt morāli un fiziski gatavam šim pasākumam. Tas nozīmē, ka uzreiz pēc kucēna iegādes, kad izdarītas visas potes, Jums tas jāsāk radināt pie svešiem cilvēkiem un suņiem jeb aktīvi jāsocializē. Suns jāved pastaigāties uz tādām vietām, kur ir daudz cilvēku un citu suņu, piemēram, suņu skolā.

Sunim ir jāļauj, ka eksperts to iztausta un apskata zobus. Tāpēc kucēns mājās ir regulāri jāliek uz galda stājā (kā tas notiek izstādēs) un jāmāca tam rādīt zobiņus. Jāpieradina pie regulāriem roku pieskārieniem. Tas jālūdz darīt arī visiem ciemos atnākušajiem radiem un draugiem. Liekot kucēnam stāvēt, sāciet ar pāris sekundēm, pakāpeniski pagarinot laiku, bet dariet to regulāri. Neaizmirstiet kucēnu paslavēt un atalgot ar kārumu. Bez tam izstādē svarīgi ir arī tas, kā suns māk sevi parādīt arī kustībā. Iesākumā kucēns ir jāpieradina pie pavadiņas.

Pavērojiet kādā no izstādēm, kā suņus izstāda citi. Bieži vien suni neizstāda pats saimnieks, bet gan profesionāls hendlers. Protams, profesionālis to izdarīs daudz labāk kā iesācējs, bet atcerieties – katrs profesionālis reiz bija iesācējs! Tāpēc nevajag baidīties to darīt pašam! Jo tieši suņa saimnieks ir tas, kas vislabāk pazīst savu suni un viņa ķermeņa valodu, kas visvairāk laika pavada kopā ar savu mīluli, apmeklē treniņus suņu skolā u. c.

Un, domājot par suni, neaizmirstiet arī par sevi! Uz izstādi nav jānāk vakarkleitā vai smokingā, bet nedrīkst arī vilkt treniņtērpu. Jūs nedrīkstat "aizēnot" suni. Dāmas – nevelciet augstpapēžu kurpes un īsus svārciņus. Šī ir suņa diena, un galvenā loma ringā ir viņam.

Jums obligāti jāatceras, ka, ierodoties uz izstādi:

  • ir jāierodas savlaicīgi (vēlams kādu stundu pirms izstādes sākuma);
  • līdzi jābūt dalībnieka numuram (to parasti atsūta pa pastu izstādes organizatori), kā arī veterinārajai grāmatiņai (ar derīgu trakumsērgas vakcīnu);
  • nedrīkst aizmirst dzeramo ūdeni sunim, kā arī speciālo izstāžu pavadiņu;
  • uz izstādi nedrīkst vest slimus suņus, kā arī kuces, kuras sākušas meklēties;
  • izstādes norises vietā ir jāievēro kārtība un tīrība.

Izejot ringā, nedrīkst sarunāties ar ekspertu, ja vien eksperts nevēršas pie Jums ar kādu jautājumu. Neskaidrību gadījumā visus jautājumus drīkst uzdot ringa darbiniekiem.

Nāciet uz izstādi labā noskaņojumā, esiet laipni pret citiem suņu saimniekiem un ekspertu. Noteikti ņemiet ringā līdzi smaidu! Šie taču ir Jūsu mazie svētki! Neatkarīgi no tā, kādu vietu iegūsiet ringā, Jūs jau esat uzvarējuši – Jums pieder Jūsu suņuka mīlestība un bezgalīgā pieķeršanās! Lai veicas!

Baiba Nummure


    © Takšu portāls, Anno 2009