Asspalvainais taksis

Tāpat kā visi takši, arī asspalvainie tiek iedalīti pēc izmēra standarta, miniatūrais un trušu taksis. Asspalvaino taksi uzreiz var pazīt – tik skaistas ūsas un bārda nav nevienam citam (vismaz tā domā pats suns un viņa saimnieks)! Visi asspalvainie takši tikuši radīti medībām – uz lielākiem un mazākiem alu zvēriem. Lai arī mazākie no viņiem ļoti reti piedalās īstās medībās, tomēr viņu iedzimtie instinkti ir labi saglabājušies. Miniatūrie un trušu takši rāda labus panākumus mākslīgajās alās uz lapsu un jenotsuni, kā arī asins pēdās. Protams, daudziem takšu īpašniekiem ir bail laist savu mīluli īstā alā, kur taksim būs jādomā pašam ar savu galvu un jāpieņem izšķiroši lēmumi. Taču der atcerēties, ka taksis ir ļoti gudrs suns, kurš ir kā radīts medībām. 

Foto: Inese Bule, audzētava "Adeo Vivety", Zviedrija

Asspalvainie takši izceļas ar savu nosvērtību un lēnprātību. Tie ir drosmīgi un bezbailīgi suņi, kas ļoti mīl savu saimnieku, sargā to un ir labi kompanjoni ar izsmalcinātu humora izjūtu. Ja mājās ir taksis, tad jārēķinās, ka garām nepamanīts nepaies neviens. Un izmēram te vairs nav nozīmes. Taksis neizjūt savu mazo izmēru, drosmīgā sirds tam liek domāt, ka viņš spēj paveikt visu. Un kur nu vēl tie joki, kurus taksis izstrādā ar savu saimnieku... Nu, kuram vēl var ienākt prātā noslēpties zem bieza krūma un gaidīt, kamēr saimnieks to atradīs? Vai arī iekāpt gultā un kutināt saimnieka degunu ar savām ūsām, līdz saimnieks pamostas. Vai arī paslēpt savu mīļāko rotaļlietu zem segas, un skatīties kā saimnieks uz tās uzgulsies. Un tas izteiksmīgais skatiens, kas vēsta: "Saimniek, es taču esmu pats labākais! Es taču tikai gribu rotaļāties! Es taču tevi bezgalīgi mīlu, bet blēņas – tās tikai domātas, lai mums abiem kopā būtu jautrāk." 

Foto: Baiba Numure, audzētava "Creme de la Creme", Latvija

Mazdārziņu, kā arī lielu saimniecību īpašnieki vienmēr būs pasargāti no kurmju, ežu, čūsku "uzbrukumiem". Bet jārēķinās arī ar sekām – izraktas bedres kurmju rakumu vietās, savainoti deguni un pilnas ūsas ar ežu adatām, saimnieka asariņa, redzot nomedītu zalkti...

Asspalvainais taksis, neskatoties uz savu biezo kažoku, tāpat kā visi takši, ir izteikts siltummīlis. Pat karstākajās vasaras naktīs tas mīl palīst zem saimnieka segas un piespiesties cieši klāt. Ziemā viņa mīļākā vietiņa ir pie kamīna vai krāsniņas.

Asspalvainie takši regulāri, vismaz 2 reizes gadā jātrimmē jeb tam jāizplūc vecā, atmirusī spalva. To, vismaz pirmās reizes, vajadzētu uzticēt veikt speciālistam ar pieredzi šajā jomā. Speciālists ieteiks, cik bieži suni vajadzētu trimmēt un kā spalvu kopt ikdienā. Pirmo spalvas trimmēšanu vajadzētu veikt kucēnam jau 45 mēnešu vecumā. Arī asspalvaino taksi pārāk bieži mazgāt nav ieteicams (mazgāšanai jāizmanto speciāls šampūns, kas domāts asspalvainiem suņiem). Ikdienā, tāpat kā īsspalvainajiem takšiem, pietiek ar ķepu un vēdera noskalošanu siltā ūdenī vai noslaucīšanu.

Asspalvainais taksis PIRMS trimmēšanas. Foto: Everita Pāne

Asspalvainais taksis PĒC trimmēšanas. Foto: Everita Pāne

Tāpat kā jebkurš suns, arī asspalvainais taksis ir jāaudzina un jāmāca. Elementāras lietas ir jāprot katram sunim, kur nu vēl tādam, kas tiek vests medībās. Spīts vairāk vai mazāk piemīt katram taksim, arī asspalvainajam. Taču tas nenozīmē, ka to ir grūti apmācīt. Vēlme būt kopā ar saimnieku ir tik liela, ka taksis ir gatavs padoties mācību procesam. Sevišķi, ja tās notiek brīvā dabā un citu suņu sabiedrībā.  

Foto: Oļesja Ņizavcova

Sabiedriskums – viena no raksturīgākajām asspalvainā takša īpašībām. Viņam ļoti patīk saviesīgi pasākumi, sevišķi, ja viņš kļūst par šī pasākuma "zvaigzni". Un to viņš lieliski prot! Žēli skatieni, dažas pienestas mantiņas – un cilvēka uzmanība būs iekarota. Kurš gan spēs atteikt šīm skaistajām brūnajām acīm? Ar visām četrām īsajām kājiņām tas drīz vien būs "iekāpis" katra sirdī.


Baiba Nummure, asspalvaino miniatūro takšu audzētāja


    © Takšu portāls, Anno 2009