Asspalvainais taksis

Tāpat kā visi takši, arī asspalvainie iedalās pēc izmēra: standarta, miniatūrais un trušu taksis. Asspalvaino taksi uzreiz var pazīt – tik skaistas ūsas un bārda nav nevienam (vismaz tā domā pats suns un viņa saimnieks)! Visas šīs takša šķirnes ir tikušas veidotas medībām – uz lielākiem un mazākiem alu zvēriem. Lai arī mazākie no takšiem ļoti reti iet īstās medībās, viņu instinkti ir labi saglabājušies. Miniatūrie un trušu takši rāda labus panākumus mākslīgajās alās uz lapsu un jenotsuni, kā arī asins pēdās. Protams, daudziem takšu īpašniekiem ir bail laist savu mīluli īstā alā, kur taksim būs pašam jādomā un jāpieņem lēmumi, bet ir jāatceras, ka taksis ir ļoti gudrs suns, kurš ir kā radīts medībām. 

Asspalvainie takši izceļas ar savu nosvērtību, lēnprātību. Tie ir drosmīgi un bezbailīgi suņi, kas ļoti mīl savu saimnieku, sargā to un ir labi kompanjoni ar izsmalcinātu humora izjūtu. Ja mājās ir taksis, tad ir jārēķinās, ka garām nepamanīts nepaies neviens. Un izmēram te vairs nav nozīmes. Taksis neizjūt savu mazo izmēru, drosmīgā sirds tam liek domāt, ka viņš spēj paveikt visu. Un kur nu vēl tie joki, kurus taksis izstrādā ar savu saimnieku... Nu, kuram vēl var ienākt prātā noslēpties zem bieza krūma un gaidīt, kamēr saimnieks to atradīs? Vai arī iekāpt gultā un kutināt saimnieka degunu ar savām ūsām, līdz saimnieks pamostas. Vai arī paslēpt savu mīļāko rotaļlietu zem segas, un skatīties kā saimnieks uz tās uzgulsies. Un tad tas skatiens! Tas izteiksmīgais skatiens, kas vēsta: saimniek, es taču esmu pats labākais! Es taču tikai gribu rotaļāties! Es taču tevi bezgalīgi mīlu, bet blēņas – tās tikai domātas, lai mums abiem būtu jautrāk. 

Mazdārziņu, kā arī lielu saimniecību īpašnieki vienmēr būs pasargāti no kurmju, ežu, čūsku "uzbrukumiem". Bet jārēķinās arī ar sekām – izraktas bedres kurmju rakumu vietās, sadurstīti deguni un pilnas ūsas ar ežu adatām, saimnieka asariņa, redzot nomedītu zalkti...

Asspalvainais taksis, neskatoties uz savu biezo kažoku, tāpat kā visi takši, ir siltumu mīlošs. Pat karstajās vasaras naktīs tas mīl palīst zem saimnieka segas un piespiesties cieši klāt. Ziemā viņa mīļākā vietiņa ir pie kamīna vai krāsns.

Asspalvainie takši ir regulāri, vismaz 2 reizes gadā, jātrimmē jeb jāizplūc vecā, atmirusī spalva. To, vismaz pirmās reizes, vajadzētu uzticēt veikt speciālistam ar pieredzi šajā jomā. Speciālists ieteiks, cik bieži suni vajadzētu trimmēt un kā spalvu kopt ikdienā. Pirmo spalvas trimmēšanu vajadzētu veikt kucēnam jau 45 mēnešu vecumā. Arī asspalvaino taksi pārāk bieži mazgāt nevajadzētu (mazgāšanai jāizmanto speciāls šampūns, kas domāts asspalvainiem suņiem). Ikdienā, tāpat kā īsspalvainajiem takšiem, pietiek ar ķepu un vēdera noskalošanu siltā ūdenī vai noslaucīšanu.

Asspalvainais taksis pirms trimmēšanas

Asspalvainais taksis pēc trimmēšanas

Tāpat kā jebkurš suns, arī asspalvainais taksis ir jāaudzina un jāmāca. Elementāras lietas ir jāprot katram sunim, kur nu vēl tādam, kas tiek vests medībās. Spīts vairāk vai mazāk piemīt katram taksim, arī asspalvainajam. Taču tas nenozīmē, ka to ir grūti apmācīt. Vēlme būt kopā ar saimnieku ir tik liela, ka taksis ir gatavs padoties mācību procesam. Sevišķi, ja tās notiek brīvā dabā un citu suņu sabiedrībā.  

Sabiedriskums – viena no raksturīgākajām asspalvainā takša īpašībām. Viņam ļoti patīk saviesīgi pasākumi, sevišķi, ja viņš kļūst par šī pasākuma "zvaigzni". Un to viņš prot! Žēli skatieni, dažas pienestas mantiņas – un cilvēka uzmanība būs "iekarota". Kurš gan spēs atteikt šīm skaistajām brūnajām acīm? Ar visām četrām mazajām kājiņām tas drīz vien būs "iekāpis" katra sirdī.

Kinologs, takšu audzētāja Baiba Nummure


    © Takšu portāls, Anno 2009