Rūpes par suni ziemā

Mūsdienās suņa ģērbšana vairs nav uzskatāma tikai par modes kaprīzi. Ja apģērbs ir izgatavots no kvalitatīva materiāla un ir piemeklēts atbilstoši suņa izmēram, tas padarīs pastaigu ne vien komfortablāku, bet arī spēs pasargāt no dažādām veselības problēmam. Un nav noslēpums, ka īsspalvainiem suņiem bez pavilnas ziemas periodā tik tiešam salst. Par to liecina gan drebēšana, gan nevēlēšanās doties pastaigā. Sala laikā no apsaldēšanas īpaši jāuzmana suņa ķepas un nokarenās ausis, kā arī krūšukurvja rajons un pavēdere, it īpaši – suņiem ar īsām kājām.

Foto: Everita Pāne

Zooveikalos ir pieejams plašs suņu apģērbu klāsts. Taču pats svarīgākais, lai konkrētais apģērbs būtu praktisks, funkcionāls un ērts. Ziemas un rudens apģērba materiālam no ārpuses jābūt mitruma un vēja necaurlaidīgam. Svarīgi izvēlēties kvalitatīvu materiālu, pretējā gadījumā tas ne tikai ātri nolietosies, bet arī radīs viltus iespaidu, ka sunim ir silti. Vēlams, lai apģērbā būtu iestrādāti gaismu atstarojoši elementi, tādējādi suns būs pamanāms arī diennakts tumšajā laikā.

Jāņem vērā, ka, ja ir nolemts suni turpmāk ģērbt, tas jādara pirms katras pastaigas, nevis tikai brīvdienās vai tad, kad ir vairāk laika. Pretējā gadījumā suns var saaukstēties. Apģērbt ieteicams arī kucītes, kuras ir grūsnas vai nesen dzemdējušas, lai pasargātu neapmatotos piena dziedzerus no tiešās saskares ar sniegu, īpaši pilsētās, kur ietves apstrādā ar speciālu maisījumu (sāli u. c.), kā rezultātā āda var iekaist.

Ne mazāk svarīgi ziemas periodā pasargāt suņu ķepas no ārējās vides iedarbības. Diemžēl ielu kaisīšanai pilsētās tiek izmantota sāls un dažādi maisījumi, kas var nodarīt nopietnu kaitējumu suņa ķepām. Tāpēc šādā dzīves situācijā ļoti vēlams iegādāties speciāli suņiem radītos apavus, kas pasargās suņs ķepu spilventiņus, ādu un apmatojumu no sāls negatīvās ietekmes.

Tāpat ķepu drošībai un kopšanai var iegādāties ziedi vai spreju, kas veido aizsargslāni. Zooveikalos pieejami dažādi ekoprodukti arī suņiem, piemēram, ķepu (bišu) vasks aizsardzībai un dabisko eļļu (kumelīšu, kaņepju, kokosriekstu u. c.) ziedes ķepu kopšanai pēc pastaigas. Ziede ne tikai aizsargā, bet arī mitrina ķepu spilventiņus, ja tie ir sausi vai saplaisājuši, jo sniegs, smiltis un sāls var uzkrāties plaisās un veicināt iekaisuma rašanos.

Foto: Everita Pāne

Ziemas sezonā jo īpaši jāseko līdzi, lai sunim ir regulāri un rūpīgi apgriezti nagi. Ja nagi ir pārāk gari, ejot tie liek ķepai vairāk izplesties, kā rezultātā starp pirkstiem nokļūst un saķeras vairāk sniega, kas mēdz salipt, izraisot dzīvniekam sāpes. Tāpat ir svarīgi (jo īpaši garspalvainiem suņiem) regulāri apgriezt starp pirkstiem esošo apmatojumu tā, lai tas būtu vienā līmenī ar ķepu spilventiņiem. Jo garāks būs apmatojums, jo vairāk sniega tajā salips, radot sunim lielāku diskomfortu.

Ja tomēr gadījies noiet pa sāls piekaisītām ielām bez iepriekš minētā ķepu aizsarglīdzekļa vai speciālajiem apaviem, pēc pastaigas ķepas obligāti jānomazgā ar siltu ūdeni. Tāpat ieteicams noskalot arī vēderu, jo īpaši takšiem, kuriem vēders atrodas tuvu zemei un arī var nonākt saskarē ar sāli. Ja suns pēc pastaigas netiek nomazgāts un rūpīgi noslaucīts, viņš centīsies pats sevi "nomazgāt", laizot ķepas un vēderu, tā uzņemot sāli savā organismā, kas var radīt nopietnu mutes gļotādas un gremošanas sistēmas kairinājumu.


Everita Pāne, portāla autore un redaktore


    © Takšu portāls, Anno 2009