Cik tad īsti izmaksā SUNS? Kā teica viens gudrs cilvēks: "Suns nav pirmās nepieciešamības prece, bet gan LUXUS jeb kaut kas ekskluzīvs – tāpēc kurš katrs to nemaz nevar atļauties." Un šeit nav runa tikai par kucēna iegādi, bet gan izmaksām kopumā, ja mājās ir suns. Iesaku izlasīt šo rakstu visiem topošajiem suņu īpašniekiem un izvērtēt – vai tiešām esat gatavi sunim un ar viņu saistītajiem izdevumiem suņa mūža jeb turpmāko padsmit gadu garumā? Daudzi pirms suņa iegādes, iespējams, domā – nu cik tad tāds sunītis var apēst? Aprobežojoties ar to, ka nekādu citu izdevumu jau nav un nebūs.
Foto: Everita Pāne BAROŠANA Ir svarīgi, lai suns tiktu barots ar kvalitatīvu pārtiku, neatkarīgi no tā, vai tā ir sausā barība vai mājās gatavota. Jo nekvalitatīvas barošanas rezultātā var rasties dažādas veselības problēmas un nav noslēpums, ka veterinārās izmaksas daudzas reizes pārsniegs to summu, ko jūs izdotu, nodrošinot sunim atbilstošu un kvalitatīvu pārtiku. VETERINĀRIE IZDEVUMI Suņa attārpošana un vakcinācija. Šī ir obligāta prasība, kas jāveic katru gadu, nevis reizi mūžā. Tāpat katru gadu (no agra pavasara līdz vēlam rudenim) suns jāapstrādā ar speciāliem pretblusu/pretērču līdzekļiem. Pavisam negaidot, var uzrasties arī neparedzēti veterinārie izdevumi, jo iepriekš nevar paredzēt, kāda nelaime vai slimība var piemeklēt ģimenes mīluli – tās var būt gan dažādas traumas, gan hroniskas slimības, gan smagākos gadījumos – nepieciešamība pēc operācijas utt. Tāpēc būtu jāparedz finanses arī šiem neparedzētajiem gadījumiem, jo veterinārmedicīna nav lēta, vairākkārtīgi pārsniedzot cilvēku medicīnisko pakalpojumu izmaksas.
Foto: Everita Pāne
SADZĪVISKĀS LIETAS
Šīs ir lietas, kas nav jāpērk katru mēnesi, bet gan pēc vajadzības: kakla siksna, pavada, bļodiņas, guļvieta, rotaļlietas, šampūns, ķemme, ausu tīrāmais līdzeklis, nagu knaiblītes, izkārnījumu savākšanai paredzētie maisiņi u. c. Šīs izmaksas vairāk atkarīgas no paša saimnieka vēlmēm un iespējām. APMĀCĪBA Jūs varat izvēlēties apmācību grupā vai individuāli, neatkarīgi no tā par to būs jāmaksā kinologam, kurš vada nodarbību. Sākot no 4 mēnešu vecuma līdz pat gada vecumam (ja nepieciešams – arī ilgāk) sunim šādas nodarbības būtu ļoti vēlamas, jo viņš ne tikai apgūtu pamatprasmes paklausībā, bet arī vienlaikus tā būtu laba socializācija – kur suns iepazītos ar citiem sugas brāļiem, kā arī iemācītos klausīt savu saimnieku ne tikai mājās, bet arī dažādās nestandarta situācijas – svešā vietā, svešu cilvēku un suņu sabiedrībā.
Foto: Everita Pāne
Šāda "suņu skolas" apmeklēšana būtu vēlama vismaz reizi nedēļā (vai biežāk) līdz brīdim, kad suns ir apguvis nepieciešamās pamatprasmes. Kā otra veida apmācību konkrēti taksim var minēt medību apmācību jeb suņa regulāru vešanu uz mākslīgajām alām vai asinspēdu. Arī šeit jārēķina ceļa izdevumi + maksa par nodarbību.
IZSTĀDES Šī gan nav obligāta prasība, taču kā hobijs, jāatzīst, diezgan dārgs. Izdevumus sastāda: suņa sagatavošana izstādei (regulāra nodarbību apmeklēšana), dalības maksa par izstādi, degvielas izdevumi, viesnīca (ja izstāde ir tālu no mājām un vairākas dienas) un izstādē saņemto titulu oficiāla noformēšana.
Foto: Everita Pāne
Ir cilvēki, kas, pērkot kucēnu, apgalvo: "Es viņam dāvāšu visu savu mīlestību, viņam pie manis būs labi!" Bet, ja gadījumā dzīvnieciņš pēkšņi saslimst un nav tās naudiņas, par ko ārstēt – ko tad? Skumji, taču šādos gadījumos cietīs tieši suns, nesaņemot nepieciešamo medicīnisko aprūpi un tas viss parasti beidzas visai skumji, kad nākas no mīluļa atvadīties...
Tāpēc – vēlreiz iesaku rūpīgi izvērtēt savas iespējas un finansiālo stāvokli pirms šī atbildīgā lēmuma pieņemšanas – par labu kucēna vai suņa iegādei. Jo, diemžēl, ar mīlestību vien ir par maz, lai uzturētu un aprūpētu suni padsmit gadu garumā. Būsim apdomīgi un atbildīgi par tiem, kurus pieradinām! Everita Pāne, portāla autore un redaktore © Takšu portāls, Anno 2009
|
|