Neliels ieskats izstāžu vēsturē

1922. gadā tika nodibināta Latvijas Mednieku un makšķernieku biedrība (MMB) ar kinoloģijas nodaļu. Savukārt 1923. gadā notika pirmā medību suņu izstāde Latvijā, kurā piedalījās aptuveni 200 dažādi medību suņi.

1974. gadā Alekseja Borščova vadībā tika nodibināta organizācija "Rīgas pilsētas suņu audzētāju biedrība", kas ir pirmssākumi mūsdienu Latvijas kinoloģiskajai federācijai.  

Iespēja ielūkoties 1983. gada izstāžu katalogā. Šajā izstādē piedalījās 487 suņi, tostarp 80 īsspalvainie takši. Izstāžu katalogā bija atrodami arī nelieli apraksti par dažādām medību suņu šķirnēm, kuras tika pārstāvētas izstādē.

Mūsdienu suņu izstāžu apmeklētājam laikam grūti iedomāties ka kāds no suņiem varētu būt agresīvs vai ka tam nedrīkstētu tuvoties. Taču bija laiki, kad tā bija normāla parādība, tāpēc izstādes apmeklētāji un arī suņu saimnieki tika savlaicīgi brīdināti.

Tolaik izstāžu katalogos nefigurēja "modernie" un izsmalcinātie, garie ciltsrakstu vārdi. Interesanti salīdzināt, kādi suņu vārdi bija populāri un iecienīti pirms vairāk nekā 40 gadiem. Jāteic, ka arī dalībnieku skaits suņu izstādēs 70.–80. gados bija iespaidīgs. Mūsdienās jau ir labi, ja vienas šķirnes ietvaros savācas 20–30 suņi, bet toreiz savi 70 bija norma. Dalībnieku saraksts no 1970. gada medību suņu izstādes:

Baibas Rumbas fotogrāfijas no medību suņu izstādēm laikā no 1974. līdz 1980. gadam

Ja salīdzina, eksterjera jeb ārējā izskata ziņā šie takši daudz neatšķiras no mūsdienu takša. Ir, protams, zināmas izmaiņas, taču tās nav tik ekstrēmas kā ir citās šķirnēs. Mūsdienās ir vairāk izkopta – kļuvusi taisnāka – augšējā jeb muguras līnija, kājas kļuvušas nedaudz īsākas, arī pakaļkāju leņķi mūsdienu takšiem ir izteiktāki, savukārt purns kļuvis garāks.

Agrāk suņus izstāžu ringā neveda pie speciālajām izstāžu pavadiņām, viņi tika vesti pie jau ierastās kakla siksnas un pavadas. Bet, runājot par izstāžu apbalvojumiem – suņiem tika piešķirtas medaļas. Dalībnieku parādē, kas parasti notika pirms izstādes, suņiem kaklā tika sakarinātas medaļas, lai viņi ar tām varētu lepni soļot garām skatītāju pūlim.


Everita Pāne, portāla autore un redaktore

Foto: no Baibas Rumbas personīgā arhīva

 

    © Takšu portāls, Anno 2009