Taksis - ilgdzīvotājs

Suņa dzīves ilgums ir saistīts ar konkrēto šķirni. Mazo šķirņu suņi kopumā dzīvo ilgāk nekā lielo šķirņu pārstāvji. Ir šķirnes, to skaitā – angļu buldogi, bladhaundi, īru vilku suņi, Bernes ganusuņi, vācu dogi un angļu mastifi, kas vidēji dzīvo tikai 6–7 gadus. Taču visilgāk dzīvo tieši mazo šķirņu suņi, tostarp arī takši, kuru vidējais dzīves ilgums ir 14–15 gadi. Pēc statistikas datiem taksis ierindojas pasaulē visilgāk dzīvojošo suņu TOP-10.

Iemesli, kādēļ radās teorija par suņa vecuma noteikšanu cilvēka gados, reizinot tā gadu skaitu ar septiņi, nav zināmi, taču patiesībā suņa vecumu iespējams izkalkulēt, vadoties pēc tā piederības maza, vidēja vai liela auguma suņu šķirnei, tā nosakot vidējo vecumu krietni vien precīzāk.

Lūk, arī divi cienījami takšu veterāni – ilgdzīvotāji, kuri nu jau kādu laiciņu skrien citos medību laukos, taču ilgus gadus priecēja savus saimniekus tepat Latvijā. Abi suņi piederēja īsspalvaino standarta takšu audzētājai Svetlanai Straumei.

Gajs (Cilzy Gay fon Intora– nodzīvoja 17 gadus un 8 mēnešus. Suņa saimniece Svetlana stāsta, ka 1999. gadā, kad Gajs piedzima, Latvijā esot bijis ļoti problemātiski atrast takša kucēnu ar ciltsrakstiem, diezgan ilgi kopā ar vīru esot meklējuši, līdz beidzot atraduši.

Savas dzīves laikā Gajs kļuvis par Latvijas izstāžu čempionu, kā arī sevi pierādījis kā izcils mednieks, nokārtojot vairākus darba diplomus (uz jenotu, mežacūku, lapsu un asins pēdu). No 2 līdz 5 gadu vecumam trenējies Adžiliti šķēršļu pārvarēšanā, piedalījies arī daudzās sacensībās.

"Ilgo dzīves gadu noslēpums? Pirmkārt jau tā ir mūsu lielā mīlestība pret Gaičiku! Otra svarīga lieta ir suņa barošana. Gaja ēdienkartē līdz 13 gadu vecumam ietilpa jēla liellopa gaļa, biezpiens un kefīrs. Katru dienu suns apēda pa ābolam. Savukārt pēdējos sešus gadus Gajs apēda pa trīs žāvētām aprikozēm dienā, kas lieliski palīdz sirdsdarbības uzlabošanai. Un pati galvenā lieta – kustības, kustības un vēlreiz kustības – regulāras pastaigas svaigā gaisā," stāsta Svetlana.

Otra Svetlanas mīlule, kas ģimenē ieradās divus gadus vēlāk, bija Submarina (Dachs Design Submarine). Kucīte atceļoja no Maskavas un Latvijā nodzīvoja 16 laimīgus gadus. Bija vairāku valstu izstāžu čempione, kā arī daudzu burvīgu pēcnācēju ciltsmāte.

Submarinai bija eņģeļa raksturs – savu mīlestību viņa nesavtīgi dāvāja visiem, kurus pazina. Visvairāk Submarinai patika garas pastaigas un viņa dievināja bumbiņu. Visas dzīves laikā takšu dāma vienmēr bija ideālā formā – gluži kā modele no žurnāla vāka.

Savas dzīves laikā Submarina trīs reizes kļuva par māti un kopumā dāvāja 16 burvīgus kucēnus. Šobrīd viņai ir aptuveni 150 mazbērnu un mazmazbērnu, kas dzīvo ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.


Vēl viens ilgdzīvotājs tepat no Latvijas – īsspalvainais trušu taksītis Princis (Tornado Bleiz Orange Blues), kurš nodzīvoja 17 ar pusi gadus un piederēja īsspalvaino miniatūro un trušu takšu audzētājai Jolantai Skrīvelei. Ik gadu saimniece viņu lutināja ar fantastiskām pašas gatavotām suņu kūkām, ko nopelniem bagātais jubilārs ļoti novērtēja.

Sava iespaidīgi garā mūža laikā Princis piedalījās neskaitāmās suņu izstādēs, kļūstot par Starptautisko izstāžu čempionu, nokārtoja vairākus darba diplomus, kā arī visu savu aktīvo mūžu sevi pierādīja arī kā lielisks vaislas suns, kļūstot par tēvu 77 kucēniem


Everita Pāne, portāla autore un redaktore

Foto: no saimnieku personīgā arhīva


    © Takšu portāls, Anno 2009