Kā cīnīties ar blusām? Blusas ir visbiežāk sastopamie ārējie parazīti, kas atrodami suņiem. Tie ir sīki (1,5–5 mm) kukaiņi, kas ideāli pielāgojušies dzīvei uz dzīvnieka ādas. To ķermenis ir saplacināts, tādējādi vieglāk iespējams izspraukties caur dzīvnieka apmatojumu – līdz pat ādai. Pieaugušas blusas ir labi redzamas, taču to populācijas lielāko daļu sastāda pārējie blusas attīstības cikli.
Foto: Everita Pāne Suņu un kaķu blusas nav sugai specifiskas, tas nozīmē, ka sunim var kost arī kaķu blusa un otrādi. Lielākā daļa dzīvnieku ar blusām inficējās no vides, nevis no citiem dzīvniekiem. Dzīves lielāko daļu blusas nepavada uz dzīvnieka. Tās galvenokārt uzturas apkārtējā vidē. Tikai pirms intensīvas olu dēšanas blusas pārvietojas uz mājdzīvniekiem, lai sūktu asinis. Blusu siekalas satur vielu, kura mīkstina ādu koduma vietā. Blusu siekalas rada kairinājumu un satur alergēnu, kas izraisa niezi, kasīšanos un tā saucamo blusu alerģisko dermatītu.
Blusu attīstības cikls ietver 4 stadijas: ola, kāpurs, kūniņa un pieaugusi blusa. Blusa, sūcot asinis, barojas un 24–48 stundu laikā izdala olas. Vienā dienā pieaugusi blusu mātīte spēj izdalīt 40–50 olas, bet dzīves laikā no 800–2000 olām. Blusa izdēj olas un kāpuri 10 dienu laikā attīstās nevis uz dzīvnieka, bet gan apkārtējā vidē – visbiežāk dzīvnieka guļvietā, grīdas spraugās, netīrumos, smiltīs. Paiet vēl 10 dienas un kāpuri iekūņojas, kļūstot ļoti izturīgi pret nelabvēlīgiem apstākļiem. Tādējādi blusas spēj arī pārziemot. Brīdī, kad sakrīt visi ideālie apstākļi blusas tālākai attīstībai – gaisa temperatūra, mitrums un gaisa svārstības – blusa izšķiļas. Interesanti, ka, lai blusa izšķiltos, nepieciešama vibrācija, piemēram, dzīvnieka vai cilvēki soļi pa dēļu grīdu vai cauri kāpņu telpai, kas sen nav tīrīta.
Ja radušās aizdomas par to, ka Jūsu dzīvniekam varētu būt blusas, piedāvājam veikt pavisam vienkāršu testu – pašķiriet dzīvnieka apmatojumu uz kakla vai muguras, pie astes. Ja pamaniet mazus melnus graudiņus, paņemiet tos un novietojiet uz mitras baltas salvetes, mazliet saspiediet. Ja melnais graudiņš iekrāso salveti sarkanu, tests pozitīvs un laiks palīdzēt savam mīlulim atbrīvoties no nevēlamajiem parazītiem!
Lielākā daļa pieejamo līdzekļu atbaida blusas, bet ir arī tādi, kas pārtrauc blusu attīstības ciklu ārējā vidē. Lai cīņa ar blusām būtu efektīva, uzmanība jāpievērš visu blusu attīstības formu iznīcināšanai. Atliek tik paturēt prātā sava dzīvnieka svaru, jo no tā atkarīga vajadzīgā pretblusu līdzekļa deva. Pie tam, nepietiek, ja ar pretblusu līdzekļiem apstrādā dzīvniekus. Izmantojot attiecīgos līdzekļus, jāveic visas mājas apstrāde, īpašu uzmanību pievēršot grīdas spraugām, kaktiem, vecām mēbelēm, dzīvnieka guļvietai, kājslauķiem u.c.
Pretblusu šampūni ir piemēroti, ja dzīvnieka kažokā ir liels blusu skaits – lai dotu pirmo triecienu parazītiem. Šampūnu pluss ir tāds, ka tie tikpat kā neatstāj ķīmiskās atliekvielas dzīvnieka organismā. Taču to iedarbība ir īsa un tie nepasargā no jaunu blusu uzbrukuma.
Pretblusu kakla siksnas iedalās divos veido pēc iedarbības principa – tās vai nu izdala kukaiņiem toksisku gāzi, kas blusas nogalina vai arī satur ķīmiskās vielas, kuras uzsūcas suņa zemādas tauku slānī. Kakla siksnas, kuras darbojas ar gāzi, efektīvi darbojas tikai suņa galvas un kakla rajonā. Savukārt kakla siksnas, kas satur ķīmiskās vielas, ir daudz efektīvākas. Ir arī kakla siksnas, kas tikai nogalina parazītus, bet ir arī tādas, kas tos nogalina un atbaida. Siksna ap kaklu jāliek vaļīgi – tā, lai nebūtu tieša kontakta ar ādu. Siksnu nēsā to nenoņemot, tās efektivitātes ilgums norādīts uz iepakojuma (vidējais darbības ilgums svārstās no 4 līdz 8 mēnešiem). Pirms pretblusu siksnas uzlikšanas suni vēlams izmazgāt ar pretblusu šampūnu vai iepilināt pretblusu pilienus, lai iznīcinātu uz dzīvnieka esošas blusas. Zooveikalos pieejamas arī pretblusu kakla siksnas uz dabīgas, blusu atbaidošo ēterisko eļļu bāzes, taču šīs kakla siksnas bieži vien izraisa alerģisku reakciju dzīvniekiem un parasti ir arī mazāk efektīvas. Tradicionālās ķīmiskus insekticīdus (blusas un ērces atbaidošas un nogalinošas vielas) saturošas kakla siksnas ir efektīvākas. Tās ir ieteicamas suņiem, kuriem ikdienā nav kontakts ar bērniem. Pretblusu aerosolu izmanto blusu iznīcināšanai dzīvnieka kažokā un uzturēšanās vietās. Momentāni nogalina blusas uz dzīvnieka, taču diemžēl tam nepiemīt ilgstoša darbība. Ieteicams minimālais intervāls starp apstrādes reizēm ir 4 nedēļas. Ar aerosolu jāsamitrina viss apmatojums. Skausta pilieni ir ļoti efektīvi un salīdzinoši droši. Ir preparāti, kas uzkrājas suņa ādas tauku slānī, nenonākot asinsritē un tādi, kas strādā caur asinsriti. Ir pilieni, kas nogalina tikai pieaugušas blusas un arī tādi, kas ne tikai nogalina, bet arī atbaida. Ir arī pieejami pilieni, kas satur (S)-Metoprēnu, kas ir "kukaiņu augšanas regulētājs", pārtraucot normālu blusu attīstības ciklu. Vidējais pilienu darbības ilgums ir 1–2 mēneši. Jāatceras, ka 2–4 dienas pēc pilienu lietošanas nedrīkst dzīvnieku mazgāt vai peldināt. Pretblusu/pretērču tablete (recepšu medikaments) jālieto reizi mēnesī. Tā pasargā suni no blusām 5 nedēļas un no ērcēm – 4 nedēļas. Šo tablešu priekšrocība ir lietošanas ērtums (tablete garšo kā kārums un saimniekiem ir to viegli sunim iebarot), kā arī darbības ātrums (pret blusām sāk iedarboties jau 2 stundu laikā – blusas tiek nogalinātas, pirms tās pagūst sākt dēt oliņas, tādējādi tiek pasargāta arī apkārtējā vide no jaunu blusu veidošanās). Ļoti būtiska priekšrocība tablešu ātrai iedarbībai ir profilaktiska ietekme pret babeziozi (ērču izraisītu slimību). Pirms jebkura preparāta lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju! Ja rodas šaubas par kāda preparāta lietošanu, konsultējieties ar savu veterinārārstu! Veterinārārstes Jekaterina Plaksina un Inese Bērziņa © Takšu portāls, Anno 2009
|
|