Īsspalvainais taksis 

Latvijā visplašāk pārstāvētā un populārākā takšu šķirne. Kompakts, viegli kopjams, lieliski spēj pielāgoties gan dzīvei pilsētas dzīvoklī, gan lauku mājā.

Foto: Anna Kedziora, audzētava "Caerula Caeli", Polija

Nereti cilvēkiem rodas maldīgs priekšstats par taksi viņa izmēra dēļ – neliels augumā, tātad ideāls "dīvāna" sunītis. Patiesībā aiz šī mazā auguma slēpjas azartisks un temperamentīgs medību suns, kas mierīgi mājās gulēs tikai pēc aktīvas darbošanās kopā ar savu saimnieku. Ja taksim caurām dienām jāsēž mājās vienam, ja regulāri netiek nodarbināts viņa prāts un ķermenis, suns pats atradīs veidu, kā sevi izklaidēt. Kā, piemēram – apavu, mēbeļu u. c. sadzīves priekšmetu graušana un apskādēšana. Tāpat izplatīta ir gaudošana vai riešana, cenšoties sasaukt savu "baru" mājās.

Takši nemīl un varētu pat teikt – slikti panes vientulību, kā rezultātā arī var rasties iepriekš minētās uzvedības problēmas, jo tā suns cenšas sevi mierināt un mazināt stresu, ko izraisa vientulība. Ja plānojat mājās būt reti, ilgstoši un regulāri atstājot suni vienu, taksis nav domāts jums! Arī brīvdienās suns labprāt dosies līdzi kādā ģimenes izbraucienā pie dabas krūts. Un līdz sirds dziļumiem apvainosies un pārdzīvos, ja atstāsiet viņu mājās.

Savā ziņā šī ir diezgan universāla suņu šķirne, kas reizē apvieno sevī mednieka, sarga un saimnieka kompanjona – uzticamā līdzgaitnieka lomu. Uzvedības problēmas var rasties, ja suns (kucēns) netiek savlaicīgi apmācīts, kā uzvesties sociālā vidē, kā arī tad, ja saimnieks nespēj veltīt pietiekami daudz laika regulārai suņa apmācībai. Visādi citādi – sen jau ir apgāzts stereotips, ka takši ir ļoti stūrgalvīgi un grūti apmācāmi.

Foto: Riina Reinart, audzētava "Free Soul", Igaunija

Patiesībā – viņi ļoti ātri mācās un dara to ar lielu azartu un prieku. Galvenais priekšnosacījums takša apmācībā – ar suni kopā pavadīt pēc iespējas vairāk laika, jo visa pamatā ir darbs, treniņi, neatlaidība, sapratne un mīlestība.

Kā vienu no šķirnes lielākajiem plusiem var minēt viņa vieglo uzturēšanu, kas neprasa nekādu īpašu spalvas kopšanu, neatkarīgi no tā, vai jūs apmeklējiet izstādes vai nē. Veselam sunim, kas saņem kvalitatīvu barību, spalva ir spoža, tā pastiprināti nekrīt nevienā gada laikā (mana personīgā pieredze). Jāmazgā reti. Tikai tad, ja suns tiešām ir kaut kur izvārtījies vai kārtīgi nosmērējies un nelabi ož. Pēc pastaigām slapjā vai dubļainā laikā atliek vien ar mīkstu dvielīti apslaucīt ķepas un vēderu, un pēc neilga brīža suns atkal ir sauss un tīrs.

Jūsu mājā vai dzīvoklī taksis neaizņems daudz vietas. Saimniekiem gan jārēķinās ar papildus personu savā gultā. Takši ļoti mīl komfortu un pie tā ļoti ātri pierod.


Everita Pāne, portāla autore un redaktore


    © Takšu portāls, Anno 2009