Iekšējie parazīti un suņa attārpošana

Gan mūs, gan arī mūsu četrkājainos draugos var apdraudēt iekšējie parazīti jeb helminti (cērmes, lenteņi, trihinellas u. c.). Suns var invadēties pavisam vienkārši – apēdot parazītu oliņas, kas var atrasties gan citu dzīvnieku izkārnījumos, gan apkārtējā vidē. 

Pazīmes, kas liecina, ka suns ir invadējies ar parazītiem – nespodra spalva, novājēšana, atpalikšana augšanā (kucēniem un jauniem suņiem), uzpūsts vēders, caureja un aizcietējumi, šļūkšana uz dibena. Iekšējie parazīti bojā zarnu gļotādu, izsaucot asiņošanu un paverot ceļu infekcijai. Ceļojot pa organismu, tie bojā audus un iznēsā baktērijas, saindē organismu ar izdalītajiem toksīniem. Parazītu kamoli nosprosto zarnas, kas var izsaukt plīsumu, kā arī tie "konkurē" ar suni par barības vielām un vitamīniem. Ja sunim iekšā ir parazīti, pēc vakcinācijas veidojas vājāka imunitāte.

Foto: Liene Liepiņa

Parazīti zarnās vairojas neiedomājamā ātrumā un milzīgos daudzumos. Piemēram, cērmju mātīte izdala 200 000 olas dienā. Tāpēc, lai izvairītos no šādām saslimšanām, regulāri jāveic suņa attārpošana. Veterinārārsti iesaka profilaktiskos nolūkos suni attārpot 24 reizes gadā. Ja gadījumā jums ir kucīte, viņu ieteicams attārpot arī meklēšanās laikā, jo tieši šajā laikā tārpi vēderā (ja tādi ir) var aktivizēties un strauji savairoties.

Vienai no attārpošanas reizēm obligāti vajadzētu būt 10 dienas pirms ikgadējās vakcinācijas. Ja gadījumā sunim tiek konstatēti tārpi, imunitāte ir novājināta, tāpēc tādā gadījumā suni pagaidām vakcinēt nevajadzētu. Vakcinēšanas gadījumā sekas var būt dažādas. Viens no variantiem – potei var nebūt vajadzīgā efekta. Par to, vai konkrētajā gadījumā suni vakcinēt vai nē, jums palīdzēs izlemt jūsu veterinārārsts. Ja tiešām atklājas, ka sunim vēderā ir tārpi, nekavējoties jāuzsāk veterinārārsta nozīmēts ārstniecības kurss.

Veterinārajās klīnikās un aptiekās ir pieejami daudz un dažādi attārpošanas līdzekļi. Iegādājoties attārpošanas tableti, noteikti vajadzētu noskaidrot zāļu devu tieši jūsu sunim (atkarībā no suņa svara). Tāpat ieteicams laiku pa laikam attārpošanas līdzekļus pamainīt, respektīvi – visas dzīves laikā sunim nevajadzētu dot vienus un tos pašus medikamentus, jo parazītiem ir tendence pie tiem pierast. Kā rezultātā, var nebūt vēlamā efekta.


Everita Pāne, portāla autore un redaktore


    © Takšu portāls, Anno 2009