Suņa mazgāšana un spalvas kopšana
Āda un apmatojums ir kā suņa veselības spogulis. Nieze, blaugznas, dermatīti un nespodra spalva – tas viss liecina par veselības problēmām, aiz kurām bieži vien slēpjas nepareizs uzturs vai sunim nepiemērotu kopšanas līdzekļu lietošana. Pastāv uzskats, ka veselu suni nav nepieciešams bieži mazgāt. Piemēram, es savu īsspalvaino taksi mazgāju labi, ja dažas reizes gadā. Ja suņa apmatojuma kvalitāte un izskats mani apmierina, nav nepatīkamas smakas, neredzu iemeslu to darīt biežāk. Protams, tas atkarīgs gan no suņa šķirnes, gan dzīvesveida, piemēram, ja garspalvains suns piedalās izstādēs, saprotams, tas jāpucē biežāk. Ja suns tiešām ir netīrs pēc pastaigas (īpaši pavasaros un rudeņos, kad ārā ir slapjš un dubļains), pietiek, ja ar siltu ūdeni tiek noskalotas suņa ķepas un vēders. Nav obligāti katrā reizē jālieto šampūns, kas nomazgā ādas dabīgo aizsargslāni. Tāpat bieža šampūna lietošana ādu padara sausu. Suņa mazgāšanai jālieto tikai un vienīgi suņiem paredzētie šampūni. Nekādā gadījumā nelietojiet savus personīgos kosmētikas līdzekļus, jo suņa ādai ir cits pH līmenis, pēc to lietošanas suņa organisms var zaudēt dabiskās taukvielas, savukārt, spalva var zaudēt spīdumu. Biežas mazgāšanas gadījumā pēc šampūna ieteicams lietot arī speciāli suņiem paredzēto kondicionieri, kas mitrinās ādu un novērsīs blaugznu rašanos. Suņa mazgāšanai jāizmanto remdens ūdens, jo dzīvnieka āda ir daudz jūtīgāka pret karstu ūdeni, nekā cilvēkam. Pirms mazgāšanas garspalvainu suni ieteicams izķemmēt, jo īpaši, ja tā apmatojums ir savēlies.
Foto: Aija Avotiņa Uzsākot mazgāšanu, vispirms kārtīgi jāsamitrina suņa apmatojums. Jo īpaši tas attiecināms uz garspalvainiem suņiem, kuriem ir bieza pavilna, un nepietiks, ja vienreiz to aplaistīsiet no dušas. Nevajadzētu liet sunim ūdeni uz galvas, lai tas neiekļūtu ausīs. Kad suņa ķermenis kārtīgi saslapināts, sākot no kakla rajona (zem ausīm), virzoties uz pleciem un muguru, lēnām un masējošām kustībām ierīvējiet šampūnu suņa apmatojumā. Mazgājot suni, jārūpējas, lai ne vien ūdens, bet arī šampūns neiekļūtu suņa acīs, ausīs, degunā vai mutē. Kad šampūns kārtīgi ierīvēts līdz pat ādai, tikpat svarīgi pēc tam suni (jo īpaši garspalvainu) kārtīgi izskalot. Jāskalo līdz brīdim, kad ūdens, kas notek no suņa apmatojuma, vairs nav putains. Kad suņa vannošanās pabeigta, neizbēgams moments ir ļaut tam nopurināties un tad ķerties klāt kārtīgai un rūpīgai kažoka izslaucīšanai ar dvieli. Vislabāk, ja suņa apmatojums var izžūt dabīgā ceļā, nevis fēnojot. Katrā ziņā – ja suni tomēr nepieciešams žāvēt ar fēnu, tam jābūt ar regulējamiem režīmiem, proti – jāizvēlas remdens vai silts, nevis karsts gaiss, kā arī žāvējot nevajag to likt pārāk tuvu klāt suņa apmatojumam un ādai. Ziemas periodā pēc suņa vannošanas vajadzētu paiet vismaz 8 stundām, līdz to var vest ārā, lai suns neapsaldētos. Tāpēc visieteicamākais aukstajā gadalaikā suni vannot vakarā – pēc pēdējās pastaigas, lai tas pa nakti varētu kārtīgi izžūt.
Asspalvainie takši ir regulāri (vismaz 2 reizes gadā) jātrimmē jeb vecā, atmirusī spalva jāizplūc. Šo procedūru vismaz pirmās reizes vajadzētu uzticēt veikt speciālistam, kas jums arī ieteiks, cik bieži suni vajadzētu trimmēt un, kā spalvu kopt ikdienā. Pirmo spalvas trimmēšanu vajadzētu veikt kucēnam jau 4–5 mēnešu vecumā. Arī asspalvaino taksi pārāk bieži mazgāt nevajadzētu. Mazgāšanai jāizmanto speciāls šampūns, kas domāts asspalvainiem suņiem. Ikdienā, tāpat kā īsspalvainajiem takšiem, pietiek ar ķepu un vēdera noskalošanu siltā ūdenī.
Asspalvainais taksis PIRMS trimmēšanas. Foto: Everita Pāne
Trimmēšanas procesa laikā. Foto: Everita Pāne
PĒC trimmēšanas. Foto: Everita Pāne
Garspalvainie takši, lai tiem nesaveltos spalva, ir regulāri jāsukā. Suņa ķemmēšana ir higiēniska procedūra, kas palīdz atbrīvoties no atmirušās spalvas, attīrīt spalvu no dažādiem netīrumiem, kā arī konstatēt, vai sunim uz ādas nav kādi pušumi, iekaisumi vai parazīti. Tā ir arī sava veida masāža, kas veicina ādas ventilāciju un asins cirkulāciju. Īsspalvainu suņu ķemmēšanai parasti izmanto gumijas suku, kas aizslauka veco spalvu un reizē arī izmasē ķermeni. Regulāra kažoka ķemmēšana ir ļoti svarīga garspalvainiem suņiem, jo spalva mēdz savelties līdz tādai pakāpei, ka vēlāk var nākties atsevišķas vietas pat izgriezt. Tāpēc neaizmirstiet savu mīluli regulāri izsukāt!
Foto: Everita Pāne
Garspalvainos takšus nāksies mazgāt biežāk, nekā īsspalvainos, jo īpaši rudeņos un pavasaros, kad ārā ir dubļi. Spalvu ilgāk uzturēt tīru var palīdzēt speciāli suņiem domāti kombinezoni, kas suņa lejasdaļu (protams, izņemot ķepas) saglabās sausu un tīru. Garspalvaino takšu spalvas kopšanai izmanto speciālus garspalvainiem suņiem paredzētus šampūnus un balzamus.
© Takšu portāls, Anno 2009
|
|