Zobu higiēna

Cik bieži un no kāda vecuma ieteicams tīrīt suņa zobus?

Jo biežāk šo procedūru veiksiet, jo vieglāk un ātrāk suns pie tās pieradīs un procedūras efektivitāte būs lielāka – smaganas un zobi būs veselīgāki. Zobu tīrīšanu var uzsākt jebkurā vecumā. Lai arī smaganu iekaisums un zobakmens biežāk sastopams suņiem, kas vecāki par pieciem gadiem, šīs problēmas var samazināt vai pat novērst, ja suns ir radināts pie zobu tīrīšanas jau kucēna vecumā. Ikgadējā veselības pārbaudē (piemēram, pirms vakcinēšanas) veterinārārsts pārbaudīs arī jūsu suņa mutes veselību un, ja nepieciešams, rekomendēs specifisku ārstēšanu vai zobu tīrīšanu.

Ar ko tīrīt?

Jālieto speciāli suņiem paredzētās zobu pastas. Zobu veselību nodrošina un uzlabo arī īpaši graužamie kauli vai dabīgu materiālu, piemēram, ādas gabalu kožļāšana, protams, jāuzmanās, lai suns ar tiem neaizrītos.

Suņiem ir pieejamas divu veidu zobu birstes – vienas izskatās līdzīgas cilvēku zobu birstēm, otras ir uz pirksta uzvelkamas gumijas ar nelieliem sariņiem vienā pusē.

Nekādā gadījumā nelietojiet cilvēkiem paredzētās zobu pastas, jo tās nav paredzētas norīšanai un kairina kuņģi. Daudzas lietas, kuras izmanto cilvēki, ir kaitīgas suņiem, piemēram, košļājamajā gumijā esošais ksilitols suņiem ir toksisks.  

 

Kā pieradināt suni pie šīs procedūras?

Vispirms nepieciešams suni pieradināt pie tā, ka tiek aiztikts viņa purns, mute, smaganas un zobi. Visvieglāk pieradināšanu sākt, uzsmērējot uz pirksta kaut ko garšīgumu (piemēram, pastēti vai suņu zobu pastu, kam ir patīkama garša) un vienkārši pamasēt smaganas un zobus ar pirkstu. Šo vingrinājumu var atkārtot vairākas reizes dienā, kamēr suns pie tā pierod. Tad pakāpeniski pagarina laiku, kas tiek veltīts zobu tīrīšanai – līdz pāris minūtēm. Zobu tīrīšanu ieteicams sākt ar dzerokļiem (sānu zobiem), jo smaganas aiz priekšējiem zobiem ir jutīgas un pieskārieni var radīt nepatīkamu kutināšanu – kamēr suns nav pie šīs procedūras pieradis, jācenšas tīrīt tikai zobi, neskarot smaganas.

 

Ja parādījies zobakmens...

Bieži vien saimnieki suņa mutes higiēnai sāk pievērsties tikai tad, kad no suņa mutes nāk nelaba smaka. Tādā gadījumā zobakmens un smaganu problēmas suni moka jau ilgāku laiku. Ja sunim tiek pamanīts zobakmens, to mājas apstākļos notīrīt nav iespējams, tāpēc jāvēršas pēc palīdzības pie veterinārārsta. Veterinārārsts izvērtēs arī to, vai kāds no zobiem nav jāizrauj un sniegs padomus tieši jūsu suņa mutes veselības uzlabošanai – informēs par profilaktiskiem pasākumiem un nozīmēs ārstēšanas līdzekļus, lai novērstu iekaisuma rašanos.

Veterinārārste Inese Bērziņa


    © Takšu portāls, Anno 2009