Tik līdzīgi, bet tik dažādi jeb 9 takšu šķirnes

Saskaņā ar Starptautiskās kinoloģiskās federācijas (FCI) klasifikāciju – takši ir izdalīti FCI 4.grupā. Nevienai citai šķirnei nav izdalīta atsevišķa grupa, kaut arī daudzas no tām tiek dalītas pēc apmatojuma, izmēra un krāsas. Taksis – "visbagātākā" suņu šķirne, kurai viena standarta ietvaros ir veselas 9 takšu škirnes! 

Takši iedalās 3 grupās pēc spalvas tipa:

1) Īsspalvainie takši, 2) garspalvainie takši, 3) asspalvainie takši.

Katrs spalvas tips iedalās vēl 3 apakšgrupās pēc izmēra:

1) STANDARTA taksis krūšu apkārtmērs pieaugušam sunim virs 35 cm, svars ap 9 kg.

2) MINIATŪRAIS taksis krūšu apkārtmērs no 30–35 cm (mērījumi tiek veikti sunim sasniedzot 15 mēnešu vecumu), svars līdz 5,5 kg.

3) TRUŠU taksis krūšu apkārtmērs līdz 30 cm (mērījumi tiek veikti sunim sasniedzot 15 mēnešu vecumu), svars līdz 3,5 kg.

FCI klasifikāciju ievēro visas tās valstis, kas ir FCI biedri – kontinentālajā Eiropā, Dienvidamerikā, Japānā. Lielbritānijā ir pieņemta sava klasifikācija – takši ir piederīgi dzinējsuņu grupai. Lielbritānijai ir arī savs šķirnes standarts, kur takši tiek dalīti pēc apmatojuma (trīs veidi) un pēc izmēra (divi veidi – standarta taksis un miniatūrais taksis).

Parasti ielās mēs redzam diezgan liela izmēra takšus. Izmēru ziņā Latvijā populārākais ir standarta taksis. Bet arī standarta takša izmērs nevar būt pārspīlēti liels, jo liels jau nenozīmē milzīgs. Standarta takša izmērs un svars nedrīkst pārsniegt standartā noteikto, bet tur ir teikts, ka ideālais svars ir ap 9 kg. Var pieļaut liekus 2–3 kg, bet nekādā gadījumā taksis nedrīkst svērt 15–17 kg.

Takša "sūtība" ir palīdzēt medniekam atrast un noķert meža zvēru. Grūti iedomāties alu, kuras ejas un līkloči būtu tik lieli lai tajos brīvi varētu pārvietoties taksis, kura svars ir 17 kg.

Vidējā lieluma taksis, jeb miniatūrais taksis sāk iegūt aizvien lielāku popularitāti Latvijā, sevišķi pilsētnieku vidū. Miniatūrā takša krūšu apkārtmērs 15 mēnešos nedrīkst pārsniegt 35 cm. Turklāt sunim ir jābūt proporcionālam, tādai kā standarta takša miniatūrai kopijai. Miniatūros takšus medībās praktiski neizmanto, kaut arī mākslīgajās alās tie nebeidz izbrīnīt ar savu drosmi un vēlmi strādāt. Savulaik šī šķirne tika radīta medībām uz sīkiem alu zvēriem. Savvaļas truši savulaik radīja lielas problēmas medniekiem. Lai tos nomedītu, alās tika laisti dūmi, liets ūdens, vai arī pielietoti citi sarežģīti un ne visai lietderīgi paņēmieni. Ideāla būtu bijusi maza, īskājaina suņa izmantošana. Sunim bija jābūt tik mazam, lai tas viegli varētu ielīst truša alā un varētu pa to brīvi pārvietoties. Plānveidīga mazo takšu selekcija tika veikta XIX gadsimta beigās.  

Vismazākais no visiem takšiem ir trušu taksis. 15 mēnešu vecumā šīs šķirnes pārstāvju krūšu apkārtmērs nedrīkst pārsniegt 30 cm. Šādu takšu Latvijā ir ļoti mazs. Lai ieraudzītu šo "brīnumu", ir nepieciešams apmeklēt izstādes. Trušu takšu audzēšana nav vienkārša, nav viegli saglabāt suņa mazo izmēru un labo eksterjeru. Turklāt metieni ir nelieli – parasti 2, 3 kucēni.

Trušu takši, lai arī savulaik veidoti trušu medībām, nu ir kļuvuši par dekoratīvajiem suņiem. Tomēr tā mednieka instinkts ir labi saglabājies un tie rāda labus panākumus lauku pārbaudēs. 

Mūsu valstī vispopulārākie ir īsspalvainie takši, tad seko garspalvainie takši un tikai pēdējos gados savu popularitāti iegūst arī asspalvainie takši. Salīdzinoši kontinentālajā Eiropā populārākie ir asspalvainie takši, bet Lielbritānijā – garspalvainie.  

Vācijā, kas ir takšu dzimtene, netiek pieļauta dažādas spalvas un izmēra takšu krustošana. Rets izņēmums ir iespēja krustot vienādas spalvas miniatūro un trušu taksi. Rietumeiropas valstīs šāds aizliegums ir ieviests salīdzinoši nesen. Tāpēc vēl tagad dažus, pat pieredzējušus audzētājus pārsteidz vienā metienā piedzimušie īsspalvainie un garspalvainie vai īsspalvainie un asspalvainie takši.

Šī lielā dažādība pēc spalvas, izmēra un krāsas ļauj katram atrast tieši „savu” taksi. Asspalvaini, īsspalvaini, garspalvaini, lieli un mazi, rudi, melni, brūni, marmora un tīģerkrāsas, viņi ir tik dažādi un katrs ir personība ar savu šarmu un raksturu.

 

Miniatūrais un trušu taksis

Daudzi domā, ka miniatūrie un trušu takši ir dekoratīvās takšu šķirnes. Bet šīs takšu šķirnes tika veidotas medībām. Audzētāji daudz darba veltīja, lai izveidotu maza auguma, spēcīgu suni ar mednieka dotumiem. Suni, kas spētu strādāt trušu alās. Daudzos Vācijas reģionos trušu populācija bija ļoti liela. Bet visdrosmīgākos un izveicīgākos suņus izmantoja arī lapsu medībās.

Mazos takšus vienmēr ir bijis sarežģīti audzēt – tiem dzimst mazs kucēnu skaits. Mazā auguma veidošanai standarta takši tika pāroti arī ar citu mazo šķirņu suņiem (tai skaitā - miniatūrais pinčers). Bet tādējādi iegūtie mazā auguma suņi bieži vien zaudēja savus mednieka instinktus, spēcīgo miesas uzbūvi, kļuva nervozi, bieži vien zaudēja jebkādu līdzību taksim.  

Sarežģītāka, bet sekmīgāka, bija miniatūro takšu audzēšana, atlasot no standarta takšu metieniem mazākā auguma suņus. Pirmo trušu takšu (kas parādījās 19. gadsimta beigās) senči bija standarta takši. Bet trušu takšu audzēšana nav viegla arī mūsdienās. Nemākulīgi veicot vaislas darbu, suņi zaudē savas proporcijas, parādās pundurisma pazīmes, zūd taksim nepieciešamās rakstura iezīmes.

Miniatūrie un trušu takši pie mums lielu popularitāti ir ieguvuši pēdējo gadu laikā. Neskatoties uz to, ka vairums cilvēku miniatūros un trušu takšus iegādājas kā dekoratīvos suņus, ir valstis, kur šie suņi tiek izmantoti medībās.   

Lai nezaudētu savus mednieka instinktus, suņi tiek vesti uz apmācību mākslīgajās alās. Darbam alās, mazajiem takšiem jābūt apveltītiem ar azartu, neatlaidību, vēlmi meklēt medījumu, izturību. Tieši izturība tiek vērtēta visaugstāk! Mazie takši rāda labus rezultātus arī lauku pārbaudēs uz asins pēdu un zaķi.

Ne jau suņa izmērs ir galvenais! Galvenais ir tas, cik suns ir temperamentīgs, ar kādu azartu tas ir gatavs doties medībās, cik tas ir spēcīgs. Nenosodiet savu miniatūro vai trušu taksi par to, ka tas ir gatavs dzīties pakaļ katram kaķim, par to, ka tas stundām ilgi var "dzīt pēdas" Jūsu vasarnīcas pagalmā (lai arī Jums liekas, ka tur jau nav ko meklēt), par to, ka pļavā viņam daudz interesantāks liksies kāds putns, nevis Jūs. Taksis, neatkarīgi no tā izmēriem, ir un paliek medību suns.

Baiba Nummure


    © Takšu portāls, Anno 2009