Vienkārši par sarežģīto
Pirmo reizi šķirnes kucēna pircējam nākas sastapties ar izstādēm jau tad, kad viņš tikai plāno iegādāties savu kucēnu. Katram pircējam kucēnu audzētāji atklāj lielu informācijas daudzumu pat to, cik reizes kucēnu vecāki ir dažādu valstu čempioni, kādi viņiem ir tituli, uzvaras, medaļas, kausi utt. Pircējs, kas sastopas ar šādu informāciju pirmo reizi savā mūžā, var būt neizpratnē par šiem dažādajiem saīsinājumiem, piemēram: PP, CQ, JCH, LVU, CAC, CACIB u.c. (vairāk par titulu skaidrojumiem var uzzināt ŠEIT).
Foto: Everita Pāne Tomēr, nopērkot kucēnu, visi šie "svešvārdi" ātri aizmirstās un vienīgais, kas paliek galvā, ir tas, ka kucēna vecāki ir titulēti dažādu valstu čempioni un, ka kucēnam jāizaug vēl labākam par saviem vecākiem. Ar laiku šāda doma nostiprinās un sāk prasīt pieradījumus. Tā kucēnu saimniekiem parādās pirmā vēlēšanās piedalīties ar savu kucēnu izstādē. Viņi sāk meklēt informāciju – kā, kur un kad to ir iespējams izdarīt. Tā kā šī informācija ir atrodama dažādos avotos, bet var būt diezgan sarežģīta, lai to varētu saprast izstāžu iesācējs, mēģināšu to izklāstīt viegli saprotamā valodā.
Izstādes tiek iedalītas: starptautiskās, nacionālās, specializētās un klubu organizētās FCI grupu izstādes. Izskatīsim, ar ko tās atšķiras.
Lai varētu piedalīties izstādēs, sunim ir jābūt ar ciltsrakstiem, kā arī jums ir jābūt kāda kinoloģiskā kluba biedram. Un visbeidzot – uz konkrēto izstādi ir jāpiereģistrējas. Kur un kā nokārtot šīs formalitātes? Pašāka informācija atrodama ŠEIT.
Izstāžu norise Izstādēs notiek suņu vērtēšana. Suņus vērtē speciāli uzaicināta persona, kurai ir piešķirta atbilstoša kvalifikācija – eksperts. Eksperts apraksta suņa īpašības (gan ārējā izskata, gan uzvedības un temperamenta) un novērtē tā atbilstību šķirnes standartam. Atkarīgi no tā, cik labi suns atbilst standartam, tam tiek piešķirta atzīme (novērtējums).
Foto: no Everitas Pānes personīgā arhīva Pirms nākt uz izstādi un izrādīt visiem savu mīluli, atcerieties, ka kucēnam vai pieaugušam sunim ir jābūt morāli un fiziski gatavam šim pasākumam. Tas nozīmē, ka uzreiz pēc kucēna iegādes, kad tas saņēmis visas nepieciešamās potes, kucēns jāsāk radināt pie svešiem cilvēkiem un suņiem jeb aktīvi jāsocializē. Suns jāved pastaigāties uz tādām vietām, kur ir daudz cilvēku un citu suņu, piemēram, suņu skolā. Sunim ir jāļauj, ka eksperts to iztausta un apskata sakodienu. Tāpēc kucēns mājās regulāri jāliek uz galda jeb kāda cita paaugstinājuma (kā tas notiek izstādēs) un jāpieradina pie "tehniskās apskates". Tas jālūdz darīt arī visiem ciemos atnākušajiem radiem un draugiem. Liekot kucēnam stāvēt, sāciet ar pāris sekundēm, pakāpeniski pagarinot apskates laiku. Neaizmirstiet kucēnu paslavēt un atalgot ar kādu kārumu. Bez tam izstādē svarīgi ir arī tas, kā suns māk sevi parādīt arī kustībā. Tāpēc kucēnam jāiemācās staigāt arī pie pavadiņas.
Foto: Everita Pāne Pavērojiet kādā no izstādēm, kā suņus izstāda citi. Bieži vien suni neizstāda pats saimnieks, bet gan profesionāls hendlers. Protams, profesionālis to izdarīs daudz labāk kā iesācējs, bet atcerieties – katrs profesionālis arī reiz bija iesācējs. Tāpēc nevajag baidīties to darīt pašam. Jo tieši suņa saimnieks ir tas, kas vislabāk pazīst savu suni un viņa ķermeņa valodu, kas visvairāk laika pavada kopā ar savu mīluli, apmeklē treniņus suņu skolā. Un, domājot par suni, neaizmirstiet arī par sevi. Uz izstādi nav jānāk vakarkleitā vai smokingā, bet nevajadzētu arī ierasties treniņtērpā. Jūs nedrīkstat "aizēnot" suni. Dāmas – nevelciet augstpapēžu kurpes un īsus svārciņus. Šī ir suņa lielā diena!
Foto: no Everitas Pānes personīgā arhīva
Jums obligāti jāatceras, ka, ierodoties uz izstādi:
Izejot ringā, nedrīkst sarunāties ar ekspertu, ja vien eksperts nevēršas pie Jums ar kādu jautājumu. Neskaidrību gadījumā visus jautājumus drīkst uzdot ringa darbiniekiem. Nāciet uz izstādi labā noskaņojumā, esiet laipni pret citiem suņu saimniekiem un ekspertu. Noteikti ņemiet ringā līdzi smaidu! Šie taču ir Jūsu mazie svētki! Neatkarīgi no tā, kādu vietu iegūsiet ringā, Jūs jau esat uzvarējuši – Jums pieder Jūsu suņuka mīlestība un bezgalīgā pieķeršanās! Lai veicas!
Baiba Nummure, asspalvaino miniatūro takšu audzētāja © Takšu portāls, Anno 2009
|
|