Vienkārši par sarežģīto  

Pirmo reizi šķirnes kucēna pircējam nākas sastapties ar izstādēm jau tad, kad viņš tikai plāno iegādāties savu kucēnu. Katram pircējam kucēnu audzētāji atklāj lielu informācijas daudzumu pat to, cik reizes kucēnu vecāki ir dažādu valstu čempioni, kādi viņiem ir tituli, uzvaras, medaļas, kausi utt. Pircējs, kas sastopas ar šādu informāciju pirmo reizi savā mūžā, vienkārši grimst dažādu saīsinājumu daudzumā, piemēram: PP, CQ, JCH, LVU, CAC, CACIB u. c. (vairāk par titulu skaidrojumiem var uzzināt ŠEIT). 

Tomēr, nopērkot kucēnu, visi šie "svešvārdi" ātri aizmirstās un vienīgais, kas paliek galvā, ir tas, ka kucēna vecāki ir titulēti dažādu valstu čempioni un, ka kucēnam jāizaug "labākam" par saviem vecākiem. Ar laiku šāda doma nostiprinās saimnieku galvās un sāk prasīt pieradījumus. Tā kucēnu saimniekiem parādās pirmā vēlēšanās piedalīties ar savu kucēnu izstādē. Viņi sāk meklēt informāciju – kā, kur un kad to ir iespējams izdarīt. Tā kā šī informācija ir atrodama dažādos avotos, bet var būt diezgan sarežģīta, lai to varētu saprast izstāžu iesācējs, mēs mēģinājām sakrāt un izklāstīt to viegli saprotamā valodā.

Tātad, pirms piedalīties izstādēs, jums ir jāiestājas kādā no Latvijas „suņu klubiem”. Vislabāk ar šo jautājumu jums palīdzēs jūsu kucēna audzētais, jo viņš arī sastāv klubā. Ja teritoriāli jūs dzīvojat diezgan tuvu savam audzētajam (ne jau viens Liepājā, bet otrs Daugavpilī), jums ir izdevīgāk iestāties tajā pašā klubā, jo tur, acīmredzami, ir cilvēki ar pieredzi jūsu kucēna šķirnē. Ja tomēr jūs dzīvojat diezgan tālu viens no otra (vai nu kucēns ir pirkts ārzemēs), tad iestājāties kādā no jums tuvākajiem klubiem.

Iestāties klubā ir diezgan viegli. Jāuzraksta iesniegums par iestāšanos klubā, jāiesniedz kucēna ciltsrakstu kopiju, jāsamaksā iestāšanās maksa (summa katram klubam var nedaudz atšķirties) un gada biedra nauda (to būs jāmaksā katru gadu). Klubs izsniegs jums biedra karti, ko obligāti jāuzrāda, piesakoties izstādei Latvijā.

Izstādes var būt: starptautiskās, nacionālās, specializētās un klubu organizētās FCI grupu izstādes. Izskatīsim, ar ko tās atšķiras.

  • Starptautiskās izstādes rīko LKF (Latvijas kinoloģiskā federācija), tajās var piedalīties visas FCI atzītas šķirnes.
  • Nacionālās izstādes rīko reģionālie klubi, tajās arī piedalās visas FCI atzītās šķirnes. Piemēram, Ogres Kinoloģiskais Klubs rīko nacionālo izstādi vasarā.
  • Specializētās izstādes var rīkot visi LKF klubi, tajās var piedalīties viena vai vairākas šķirnes (kā nosaka rīkotājs).

Tātad, kad jūs izlemsiet, kurā no izstādēm piedalīsieties, jums ir jāpiereģistrējas uz šo izstādi. Reģistrāciju veic izstādes rīkotājs. Izstādēm ir jāpiesakās savlaicīgi, rīkotāju noteiktos termiņos. Lai piereģistrētos uz izstādi, ir jāuzrada sava kluba biedra karte, jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jānodod tā kopā ar ciltsrakstu kopiju, jāsamaksā dalības maksa.

Kur un kā var pieteikties izstādei? Plašāka informācija ŠEIT.

Izstāžu norise  

Tagad, jūs esat pierakstījušies uz izstādi, bet vēl neziniet, kas īsti tajā notiek. Mēs mēģināsim Jums pastāstīt nedaudz sīkāk.

Tātad – izstādēs notiek suņu vērtēšana. Suņus vērtē speciāli uzaicināta persona, kurai ir piešķirta atbilstoša kvalifikācija – eksperts. Eksperts apraksta suņa īpašības (gan ārējā izskata, gan uzvedības un temperamenta) un novērtē tā atbilstību šķirnes standartam. Atkarīgi no tā, cik labi suns atbilst standartam, tam tiek piešķirta atzīme (novērtējums).

Pirms doties uz pirmo izstādi, vēlams kucēnu nedaudz pamācīt (un arī pamācīties pašiem). Kur, un kā to darīt, Jums ieteiks klubā vai arī Jūsu kucēna audzētājs.

Sākumā bieži vien suņa saimnieks pats nevēlās izstādīt savu mīluli (mazās pieredzes dēļ), tad var pieaicināt to darīt - hendleri (speciālistu, kas ir mācījies dažādu šķirņu suņu izstādīšanā). Bet nevajag baidīties to darīt pašam! Jo tieši suņa saimnieks ir tas, kas vislabāk pazīst savu suni un viņa ķermeņa valodu, kas visvairāk laika pavada kopā ar savu mīluli, apmeklē treniņus suņu skolā u. c.

Nu, lūk, ir pienākusi izstādes diena. Jums obligāti jāatceras, ka, ierodoties uz izstādi:

  • ir jāierodas savlaicīgi;
  • līdzi jābūt dalībnieka numuram (to parasti atsūta pa pastu izstādes organizatori), ciltsrakstu kopijai, kvītij par apmaksu un veterinārajai grāmatiņai (ar derīgu trakumsērgas vakcīnu);
  • nedrīkst aizmirst ūdeni un našķi sunim, kā arī speciālo izstāžu pavadiņu;
  • uz izstādi nedrīkst vest slimus suņus, kā arī kuces, kuras ir sākušas meklēties.

Izejot ringā, nedrīkst sarunāties ar ekspertu (ja vien eksperts nevēršas pie Jums ar kādu jautājumu). Visus jautājumus, neskaidrību gadījumā, drīkst uzdot ringa darbiniekiem.

Atcerieties: izstādes norises vietā ir jāievēro kārtība un tīrība!

Baiba Nummure


    © Takšu portāls, Anno 2009