Cik tad īsti izmaksā SUNS?

Kā teica viens gudrs cilvēks: "Suns nav pirmās nepieciešamības prece, bet gan LUXUS jeb kaut kas ekskluzīvs – tāpēc kurš katrs to nemaz nevar atļauties." Nav runa tikai par kucēna iegādi, bet gan par izmaksām, ja mājās ir suns...

Iesaku izlasīt šo rakstu visiem topošajiem suņu īpašniekiem un izvērtēt – vai tiešām esat gatavi sunim un ar viņu saistītajiem izdevumiem suņa mūža (padsmit gadu) garumā.

Daudzi pirms suņa iegādes, iespējams, domā – nu cik tad tāds taksītis var apēst? Aprobežojoties ar to, ka nekādas citas izmaksas nav un nebūs. Taču, runājot kaut vai par to pašu suņa barošanu – ir svarīgi, lai suns tiktu barots ar kvalitatīvu pārtiku, jo nepareizas barošanas rezultātā sunim var rasties dažādas veselības problēmas un nav noslēpums, ka veterinārās izmaksas daudzas reizes pārsniegs to summu, ko jūs izdotu, nodrošinot sunim atbilstošu un kvalitatīvu pārtiku.

Bet – par visu pēc kārtas.

1. SUŅA BAROŠANA

Pieņemot, ka pieaudzis taksis tiek barots 2 reizes dienā:

a) ar profesionālo sauso barību – pa, piemēram, 100 gramiem (atkarībā no suņa svara un aktivitātes līmeņa) katrā ēdienreizē, tad 3 kg barības paka pietiks aptuveni 2 nedēļām. Rēķinot, ka  kvalitatīvas profesionālās barības sākumcena šādai pakai ir ap 20 EUR, sanāk, ka mēnesī šī barība izmaksātu 40 vai vairāk EUR (atkarībā no barības ražotāja).

b) ar mājās gatavoto ēdienu – graudaugi + gaļa + dārzeņi = ... parēķiniet paši, summa būs atkarīga no tā, ar ko tieši jūs suni barojiet un kur pērkat attiecīgos produktus ar nosacījumu, ka – produktiem jābūt augstvērtīgiem un ekoloģiskiem.

2. IKGADĒJIE VETERINĀRIE IZDEVUMI

Regulāra suņa attārpošana (vismaz 2 reizes gadā) + suņa vakcinācija (kompleksā vakcīna pret vairākām slimībām) reizi gadā = ap 30 EUR (skatoties pēc attiecīgās klīnikas cenrāža, katrā klīnikā tas var nedaudz atšķirties). Pie kam – šī ir obligāta prasība, kas jāveic katru gadu, nevis – reizi mūžā. Ja jums ir vairāki suņi – tad attiecīgi šo summu var pareizināt ar suņu skaitu. Piemēram, man kā divu takšu īpašniecei – katru gadu aptuveni 70 EUR aiziet abu suņu attārpošanai + vakcinēšanai.

3. NEPAREDZĒTIE VETERINĀRIE IZDEVUMI

Šis punkts patiesībā ir ļoti būtisks, jo iepriekš nevar paredzēt, kāda nelaime vai slimība var piemeklēt ģimenes mīluli – tās var būt gan sadzīves traumas, gan hroniski iekaisumi, gan smagākos gadījumos – nepieciešamība pēc operācijas utt. Tāpēc būtu jāparedz finanses arī šiem neparedzētajiem gadījumiem, jo veterinārmedicīna nav lēta, vairākkārtīgi pārsniedzot cilvēku medicīnisko pakalpojumu izmaksas.

4. SUNIM NEPIECIEŠAMĀS SADZĪVISKĀS LIETAS

Šīs ir lietas, kas nav jāpērk katru mēnesi, bet gan pēc vajadzības: kakla siksna, pavada, bļodiņas, rotaļlietas, šampūns, ausu tīrāmais līdzeklis, izkārnījumu savākšanai paredzētie maisiņi u. c. Šīs izmaksas nav visai lielas – viss atkarīgs no paša saimnieka vēlmēm un iespējām.

5. SUŅA APMĀCĪBA

Apmeklēt "suņu skolu" ir ļoti noderīgi ne tikai sunim, bet arī nepieredzējušam saimniekam, jo kinologs jau patiesībā māca saimnieku – kā pareizi apmācīt suni, lai panāktu no viņa vēlamo rezultātu.

Jūs varat izvēlēties apmācību grupā vai individuāli, neatkarīgi no tā par to būs jāmaksā kinologam, kurš vada nodarbību. Sākot no 4–5 mēnešu vecuma līdz pat gada vecumam (ja nepieciešams arī ilgāk) sunim šādas nodarbības būtu ļoti vēlamas, jo viņš ne tikai apgūtu daudzas noderīgas lietas, bet arī vienlaicīgi tā būtu laba socializācija – kur suns iepazītos ar citiem sugas brāļiem, kā arī iemācītos klausīt savu saimnieku ne tikai mājās, bet arī dažādās nestandarta situācijas – svešā vietā, svešu cilvēku un suņu sabiedrībā. Šāda "suņu skolas" apmeklēšana būtu vēlama vismaz reizi nedēļā līdz brīdim, kamēr suns ir apguvis nepieciešamās prasmes.

Kā otra veida apmācību konkrēti taksim var minēt – medību apmācību jeb suņa regulāru vešanu uz mākslīgajām alām, asinspēdu u. c. nodarbībām. Arī šeit jārēķina – ceļa izdevumi (nodarbības notiek ārpus Rīgas) + maksa par nodarbību.

6. IZSTĀDES

Šī gan nav obligāta prasība, taču kā hobijs – jāatzīst – diezgan dārgs...

1) Suņa sagatavošana izstādei – ja suņa saimniekam ir radusies vēlme vest savu mīluli uz izstādēm, taču nav iepriekšējas pieredzes šajā ziņā – tad noteikti būtu jāapmeklē speciālās hendlinga jeb "suņa izstādīšanas mākslas" nodarbības – tikpat regulāri kā ierastā "suņu skola" jeb paklausības nodarbības. Arī šeit cenas ir dažādas – kā pie kura trenera vai kinologa. Cik ilgi jāapmeklē šīs nodarbības? – Arī tas ir ļoti individuāli – tas atkarīgs no paša suņa, kā arī saimnieka talanta apgūt izstāžu gudrības.

2) Ja tomēr saimniekam nepadodas vai nav vēlme pašam izstādīt savu suni – talkā jāņem profesionāls hendlers – jeb cilvēks, kas jūsu suni izstādīs. Tās, protams, atkal ir izmaksas, kas arī ir stipri individuālas – jo gandrīz katram hendleram ir sava cena, kā arī atsevišķa samaksa hendleram par suņa iepriekšēju sagatavošanu izstādei.

3) Dalības maksa par izstādi – tā atkarīga no tā, cik savlaicīgi izstādei reģistrēsiet savu suni. Pirmā cena parasti ir ap 15 EUR. Ja piesakāties pēdējā brīdī, tad šī dalības maksa var sasniegt pat 50 EUR. Ja vēlaties piedalītos izstādē kādā citā valstī, jārēķinās ar uz pusi augstāku dalības maksu, nekā pie mums.

4) Ceļš. Arī maksa par ceļu jeb benzīnu ir ļoti individuāla – atkarībā no tā, cik  degvielas patērē jūsu auto un cik tālu jābrauc uz izstādi. Izstāde var notikt tajā pilsētā, kurā jūs dzīvojat, bet var notikt arī 200, 500 un vairāk kilometru attālumā – ja braucat uz kādu citu pilsētu vai valsti. Zinot degvielas patēriņu un attālumu, var izrēķināt – cik, braucot turp-atpakaļ, jums tas izmaksās.

5) Papildus izmaksas. Bieži vien izstādes tiek rīkotas 2 dienas pēc kārtas – ja tas ir tālu no mājām – citā pilsētā vai valstī – tad jārēķinās ar papildus izmaksām – nakšņošana viesnīcā, ēšana utt.

Ir cilvēki, kas, pērkot kucēnu, apgalvo: "Es viņam dāvāšu visu savu mīlestību, viņam pie manis būs labi!" Bet, ja gadījumā dzīvnieciņš pēkšņi saslimst un nav tās naudiņas, par ko ārstēt – ko tad? Skumji, taču šādos gadījumos cietīs tieši suns, nesaņemot nepieciešamo medicīnisko aprūpi un tas viss parasti beidzas visai skumji, kad nākas no mīluļa atvadīties...

Tāpēc – vēlreiz iesaku nopietni izvērtēt savas iespējas un finansiālo stāvokli pirms šī atbildīgā lēmuma pieņemšanas – par kucēna vai suņa iegādi. Jo diemžēl ar mīlestību vien ir par maz, lai uzturētu un aprūpētu dzīvnieciņu.

Būsim apdomīgi un atbildīgi par tiem, kurus pieradinām!

Everita Pāne


    © Takšu portāls, Anno 2009