Viltus grūsnība Visas kuces pēc meklēšanās pāriet pēcmeklēšanās fāzē. Fizioloģiski visas negrūsnās kuces pēcmeklēšanās fāzē ir pseidogrūsnas jeb viltus grūsnas, ja vien nav notikusi apaugļošanās. Tomēr šo normālo fizioloģisko procesu jāmāk atšķirt no pseidogrūsnības, kas izpaužas ar redzamām klīniskajām pazīmēm un uzskatāma par novirzi no normas.
Foto: Ilze Bērziņa Viltus grūsnības pazīmes parasti sākas 4–12 nedēļas pēc meklēšanās fāzes. Novēro izmaiņas apetītē, svara pieaugumu, vēdera apjoma palielināšanos. Var novērot arī viltus dzemdību sākšanās pazīmes: nemieru, migas taisīšanu, samazinātu aktivitāti, anoreksiju (samazināta apetīte), vemšanu. Var novērot pat vēdera muskulatūras kontrakcijas. Piena dziedzeri palielinās apjomā, var pat sākt veidoties piens. Kuce var "auklēt" rotaļlietas, uzskatot tās par kucēniem. Daudzos gadījumos viltus grūsnība 1–3 nedēļu laikā pāriet pati no sevis. Komplikācijas smagos gadījumos var būt mastīts – piena dziedzeru iekaisums. Sākotnēji tiek ieteikta konservatīva ārstēšana. Laktācijas turpināšanās novērojama, ja tiek stimulēta piena veidošanās. Saimnieki, vēloties palīdzēt, liek dažādas kompreses uz piena dziedzeriem, tādējādi stimulējot piena sekrēciju, un kuce pati stimulē piena veidošanos, laizot pupus vai "auklējot" rotaļlietas. Ir jāpārtrauc visi iespējami stimuli, kucei uzliekot pēcoperācijas apkakli. Ja ar to ir par maz, tad 3–7 naktis pēc kārtas (6–10 stundas) kucei nedod dzert ūdeni. Var pielietot arī urīndzenošus un piena produkcijas samazinošus līdzekļus. Ja tomēr nekas no iepriekšminētā nav palīdzējis un laktācija turpinās, tad, konsultējoties ar veterinārārstu nākas pielietot hormonu preparātus. Šajā laikā kuci nedrīkst kastrēt, to dara tikai tad, kad beigusies klīniskā viltus grūsnība.
Foto: Ilze Bērziņa Fizioloģiskās norises organismā diestrus (pēcmeklēšanās) fāzē visām kucēm ir ļoti līdzīgas (gan grūsnām, gan negrūsnām). Klīniskā viltus grūsnība saistīta ar novirzēm hormonālajā regulācijā. Kucēm palielinās hormona prolaktīna koncentrācija asinīs, kas veicina piena sintēzi. Tiek uzskatīts, ka viltus grūsnība klīniski izpaužas tad, ja kucēm organismā ir prolaktīns palielinātā daudzumā vai arī ir palielināta jutība pret prolaktīnu. Dažreiz viltus grūsnību var novērot, ja kucīte tiek kastrēta pēcmeklēšanās fāzē. Klīniskā viltus grūsnība var tikt novērota pēc jebkuras meklēšanās visas dzīves garumā, neatkarīgi no tā – ir vai nav kucīte kaut reizi dzemdējusi. Dažām kucēm viltus grūsnību novēro pēc katras meklēšanās. Viltus grūsnības klīniskā izpausme nav saistīta ar kucēnu piedzimšanu, bet gan smalkām izmaiņām kuces hormonālajā sistēmā. Katrs jauns meklēšanās cikls var provocēt klīnisku viltus grūsnības izpausmi. Viltus grūsnību var novērst 3 veidos: vai nu regulāri kuci pārot, lietot hormonālos preparātus meklēšanās novēršanai vai arī kastrēt. Veterinārārste Sintija Gorodko © Takšu portāls, Anno 2009
|
|