Taksis - ilgdzīvotājs

Suņa dzīves ilgums ir saistīts ar konkrēto šķirni. Mazo šķirņu suņi kopumā dzīvo ilgāk nekā lielo šķirņu pārstāvji. Ir šķirnes, to skaitā – angļu buldogi, bladhaundi, īru vilku suņi, Bernes ganu suņi, vācu dogi un angļu mastifi, kas vidēji dzīvo 6–7 gadus. Taču visilgāk dzīvo tieši mazo šķirņu suņi, tostarp arī takši, kuru vidējais dzīves garums ir 14–15 gadi.

Iemesli, kādēļ radās teorija par suņa vecuma noteikšanu cilvēka gados, reizinot tā gadu skaitu ar septiņi, nav zināmi, taču patiesībā suņa vecumu iespējams izkalkulēt, vadoties pēc tā piederības maza, vidēja vai liela auguma suņu šķirnei, tā nosakot vidējo vecumu krietni vien precīzāk.

Vēlos iepazīstināt ar dažiem takšu šķirnes godājamiem veterāniem, kuri jau sasnieguši cienījamu vecumu, taču vēl aizvien turpina priecēt savu saimnieku sirdis...

Gajs (Cilzy Gay fon Intora) dzimis 1999. gada 8. aprīlī Rīgā un šogad nosvinēja savu 16-to dzimšanas dienu. Suņa saimniece Svetlana Straume stāsta, ka pirms 16 gadiem Latvijā esot bijis ļoti problemātiski atrast takša kucēnu ar ciltsrakstiem, diezgan ilgi kopā ar vīru esot meklējuši, līdz beidzot atraduši.

Savas dzīves laikā Gajs kļuvis par Latvijas izstāžu čempionu, kā arī sevi pierādījis kā izcils mednieks, nokārtojot vairākus darba diplomus (uz jenotu, mežacūku, lapsu un asins pēdu). No 2 līdz 5 gadu vecumam trenējies Adžiliti šķēršļu pārvarēšanā, piedalījies arī daudzās sacensībās.

"Ilgo dzīves gadu noslēpums? Pirmkārt jau tā ir mūsu lielā mīlestība pret Gaičiku! Otra svarīga lieta ir suņa barošana. Gaja ēdienkartē līdz 13 gadu vecumam ietilpa jēla liellopa gaļa, biezpiens un kefīrs. Katru dienu suns apēd pa ābolam. Savukārt pēdējos sešus gadus Gajs apēd pa trīs žāvētām aprikozēm dienā, kas lieliski palīdz sirdsdarbības uzlabošanai. Un pati galvenā lieta – kustības, kustības un vēlreiz kustības – regulāras pastaigas svaigā gaisā," stāsta Svetlana.

Savukārt Ukrainā kāds taksis vārdā Gufiks (Sans Vom Golf, īpašniece – Kristina Tar) šogad atzīmējis jau savu 17-to dzimšanas dienu! Taksis savā garajā mūžā nopelnījis ļoti daudz godalgu un titulu – ir vairāku valstu čempions, Inter-čempions, kā arī vairāku darba diplomu ieguvējs.

Tomēr līdz šim nevienam citam taksim nav izdevies pārspēt pasaules rekordistu ilgdzīvošanas ziņā – 24 gadus veco Rokiju no Kalifornijas (ASV).

Rokijam bija tikvien kā divas nedēļas, kad saimnieks viņu ieguva savā īpašumā. "Toreiz viņš bija jābaro no pudelītes, un kopš tā laika viņš visu laiku ir bijis kopā ar mani – jebkur, kur vien es devos – vai tā būtu makšķerēšana, automašīnu izstāžu apmeklēšana vai braukšana ar traktoru," stāsta 73 gadus vecais Rokija saimnieks Roberts (Robert Rowland).

"Lai arī šodien viņš vairs nav tik sprigans kā jaunībā, tomēr nav tādu dienu, kad Rokijs būtu mazkustīgs. Savulaik viņš ziemā pa sniegu lēkāja kā tāds zaķis, un viena no viņa mīļākajām nodarbēm bija atrast kādu suslika alu un to vaktēt. Reiz viņš pat noķēra un nogalināja vienu opusumu."

Internetā atrodamā informācija liecina, ka pasaulē vecākais zināmais suns bija kāds Austrālijas hīlers (Australian Cattle Dog) vārdā Blūijs, kurš, līdz viņa nāves dienai 1939. gadā, nodzīvoja 29 gadus un 160 dienas. Taču starp takšiem Rokijs ir pjedestāla virsotnē – līdz šim vecākais šīs šķirnes pārstāvis. Otrs līdz šim pasaulē vecākais taksis nodzīvoja 21 gadu un 114 dienas, bet trešais zināmais bija 20 gadus un 243 dienas vecs.

Pēc statistikas datiem taksis ierindojas pasaulē visilgāk dzīvojošo suņu TOP-10.

Informāciju apkopoja Everita Pāne


    © Takšu portāls, Anno 2009