Kā pasargāt suni no karstuma

Lai pasargātu no pārkaršanas, suni vajadzētu vest pastaigā pēc iespējas mazāk diennakts karstākajā laikā, labāk to darīt agri no rīta vai vēlu vakaros. Būtu jāatsakās no fiziskas slodzes dienas karstumā, un noteikti jādod padzerties vēsu ūdeni pēc aktivitātēm. Ūdenim ir jābūt pieejamam visu diennakti.

Foto: Everita Pāne

Ja suns ilgstoši atrodas brīvā dabā vai izstādēs, jāmeklē ēnaina vieta, kur patverties no tiešiem saules stariem. Vēlama labi vēdināta vieta, jo caurvējš nav bīstams dzīvniekiem un cilvēkiem, ja tie ir veseli. Daudzi saimnieki ņem līdzi suni, dodoties uz jūrmalu sauļoties. Sunim pludmale nav labākā atpūtas vieta. Daudzo atpūtnieku dēļ suns nedrīkstēs brīvi skriet, atradīsies mazkustībā. Ēnainu vietu pludmalē arī ir grūti atrast. Ja nu mīlulis tomēr ir līdzi, vajag nodrošināt viņam vismaz saulessargu vai citu nojumi. Sāļais jūras ūdens nav piemērots dzeršanai – ja aizraujas ar trakulībām pa jūras ūdeni, var to sarīties un pat vemt, turklāt alerģiskiem dzīvniekiem var būt arī no tā alerģija.

Ļoti bīstami ir atstāt suni automašīnā. 30 grādu karstumā pietiek ar desmit minūtēm, lai suns pārkarstu. Suņa normālā ķermeņa temperatūra ir ap 39 grādiem. Ja telpa uzkarst virs 35 grādiem, viņš vairs nespēj sevi atvēsināt. Suns nesvīst kā cilvēks – viņš spēj atdzesēties, tikai paātrināti elpojot, dzerot vēsu ūdeni vai peldoties.

Īpaši uzmanīgiem jābūt saimniekiem, kuriem ir vecs suns vai mīlulis ar sirds problēmām. Ātrāk var pārkarst arī brahiocefāliski suņi – šķirnes ar īsiem purniem, piemēram, franču buldogi, mopši u.tml. Lielāks risks draud arī suņiem ar melnu apmatojumu un ar biezu kažoku.

Asspalvainajiem suņiem, kuriem izplūc vilnu, tās likvidēšana pirms vasaras ir labs profilaktisks līdzeklis pret karstuma dūrienu. Vilna aizsargā pret siltumu tikai tad, ja gaisa temperatūra ir augstāka par ķermeņa temperatūru. Tā kā Latvijā 39–40 grādu karstums praktiski nav izjūtams, tad suns, kuram ir apgriezta vilna vai veikts trimmings, no pārkaršanas cieš mazāk.

Foto: Everita Pāne

Pārkaršanas simptomi: strauji kāpj ķermeņa temperatūra, suns elso, var novērot koordinācijas traucējumus – reiboņus, streipuļošanu, var būt vemšana, var iestāties šoks, bezsamaņas stāvoklis.

Pirmā palīdzība: suns jānovieto ēnā, vēsā vietā, jāpiedāvā dzeramais ūdens un jācenšas viņu atvēsināt. Suņiem ļoti labi attīstīts zemādas kapilāru tīkls, tāpēc suni var aptīt ar aukstā ūdenī samērcētu palagu vai dvieli. Ūdenim ir jābūt tik daudz, lai saslapinātu vilnu. Tai pašā laikā ir svarīgi nesaaukstēt suni! Nekādā gadījumā pārkaršanas gadījumā nedrīkst apliet dzīvnieku ar aukstu ūdeni vai arī iemest aukstā ūdenī – tā var apstāties sirdsdarbība. Kad dzīvnieks saņēmis pirmo palīdzību, viņš jānogādā pie veterinārārsta.


Veterinārārsts Andris Vikulovs


    © Takšu portāls, Anno 2009