Kā cīnīties ar blusām?

 

Blusu aktivitāte sākas jau pavasarī, taču neapšaubāms ir fakts, ka blusas ir visbiežāk sastopamie ārējie parazīti, kas atrodami suņiem.


Blusas ir sīki 1,55 mm kukaiņi, kas ideāli pielāgojušies dzīvei uz dzīvnieka ādas. To ķermenis ir saplacināts, tādejādi vieglāk iespējams izspraukties caur dzīvnieka apmatojumu – līdz ādai. Pieaugušas blusas ir labi redzamas, taču to populācijas lielāko daļu sastāda pārējie blusas attīstības cikli.

 


Suņu un kaķu blusas nav sugai specifiskas, tas nozīmē, ka sunim var kost arī kaķu blusa un otrādi. Lielākā daļa dzīvnieku ar blusām inficējās no vides, nevis no citiem dzīvniekiem. Dzīves lielāko daļu blusas nepavada uz dzīvnieka. Tās galvenokārt uzturas apkārtējā vidē. Tikai pirms intensīvas olu dēšanas blusas pārvietojas uz mājdzīvniekiem, lai sūktu asinis. Blusu siekalas satur vielu, kura mīkstina ādu koduma vietā. Blusu siekalas rada kairinājumu un satur alergēnu, kas izraisa niezi, kasīšanos un tā saucamo blusu alerģisko dermatītu (BAD). Blusu attīstības cikls ietver 4 stadijas: ola, kāpurs, kūniņa un pieaugusi blusa. Blusa, sūcot asinis, barojas un 2448 stundu laikā izdala olas. Vienā dienā pieaugusi blusu mātīte spēj izdalīt 4050 olas, bet dzīves laikā no 8002000 olām. Blusa izdēj olas un kāpuri 10 dienu laikā attīstās nevis uz dzīvnieka, bet gan apkārtējā vidē visbiežāk dzīvnieka guļvietā, grīdas spraugās, netīrumos, smiltīs. Paiet vēl 10 dienas un kāpuri iekūņojas, kļūstot ļoti izturīgi pret nelabvēlīgiem apstākļiem. Tādējādi blusas spēj arī pārziemot. Brīdī, kad sakrīt visi ideālie apstākļi blusas tālākai attīstībai – gaisa temperatūra, mitrums un gaisa svārstības blusa izšķiļas. Interesanti, ka, lai blusa izšķiltos, nepieciešama vibrācija, piemēram, dzīvnieka vai cilvēki soļi pa dēļu grīdu vai cauri kāpņu telpai, kas sen nav tīrīta.

 


Blusas ne tikai sūc asinis, bet arī pārnēsā dažādus parazītus. Ļoti būtiski ir tas, ka blusa ir suņu lenteņa jeb tā saucamā "gurķu sēkliņu" lenteņa starpsaimnieks. Ar šo parazītu var inficēties gan dzīvnieks, gan cilvēks. Tāpēc ļoti svarīgi ir regulāra dzīvnieka atblusošana reizi 12 mēnešos, attārpošana vismaz 2 reizes gadā, kā arī personīgā higiēna.

 

Ja radušās aizdomas par to, vai Jūsu dzīvniekam ir blusas vai nav piedāvājam veikt pavisam vienkāršu testu pašķiriet dzīvnieka apmatojumu uz kakla vai muguras pie astes. Ja pamaniet mazus melnus graudiņus, paņemiet tos un novietojiet uz mitras baltas salvetes, mazliet saspiediet. Ja melnais graudiņš iekrāso salveti sarkanu, tests pozitīvs un laiks palīdzēt savam mīlulim atbrīvoties no nevēlamajiem parazītiem!


Veterinārajās aptiekās ir pieejams ļoti plašs pretblusu līdzekļu klāsts – šampūni, aerosoli, pūderi, kakla siksnas, pilieni, kas jāpilina uz dzīvnieka skausta ādas.

 

 

Ārzemēs pieejamas arī tabletes un injekcijas, kas, regulāri lietotas, pasargā no blusām. Lielākā daļa pieejamo līdzekļu atbaida blusas, bet ir arī tādi, kas pārtrauc blusu attīstības ciklu ārējā vidē. Lai cīņa ar blusām būtu efektīva, uzmanība jāpievērš visu blusu attīstības formu iznīcināšanai. Atliek tik paturēt prātā sava dzīvnieka svaru, jo no tā atkarīga vajadzīgā pretblusu līdzekļa deva. Pie tam, nepietiek, ja ar pretblusu līdzekļiem apstrādā dzīvniekus. Izmantojot attiecīgos līdzekļus, jāveic visas mājas apstrāde, īpašu uzmanību pievēršot grīdas spraugām, kaktiem, vecām mēbelēm, dzīvnieka guļvietai, kājslauķiem u.c.

 

Šampūni ir piemēroti, ja dzīvnieka kažokā ir liels blusu skaits lai dotu pirmo triecienu parazītiem. Šampūnu pluss ir tāds, ka tie tikpat kā neatstāj ķīmiskās atliekvielas dzīvnieka organismā. Taču to iedarbība ir īsa un tie nepasargā no jaunu blusu uzbrukuma (piemēram, "Beaphar Shampoo").

Pretblusu kaklasiksnas iedalās divos veido pēc iedarbības principa – tās vai nu izdala kukaiņiem toksisku gāzi, kas blusas nogalina vai arī satur ķīmiskās vielas, kuras uzsūcas suņa zemādas tauku slānī. Kakla siksnas, kuras darbojas ar gāzi, efektīvi darbojas tikai suņa galvas un kakla rajonā. Savukārt kakla siksnas, kas satur ķīmiskās vielas, ir daudz efektīvākas. Ir arī kakla siksnas, kas tikai nogalina parazītus, bet ir arī tādas, kas tos nogalina un atbaida. Siksna ap kaklu jāliek vaļīgi – tā, lai nebūtu tieša kontakta ar ādu. Siksnu nēsā to nenoņemot, tās efektivitātes ilgums norādīts uz iepakojuma (vidējais darbības ilgums svārstās no 4 līdz 8 mēnešiem). Pirms pretblusu siksnas uzlikšanas suni vēlams izmazgāt ar pretblusu šampūnu vai iepilināt pretblusu pilienus, lai iznīcinātu uz dzīvnieka esošas blusas. Zooveikalos pieejamas arī pretblusu kakla siksnas uz dabīgas, blusu atbaidošo ēterisko eļļu bāzes, taču šīs kakla siksnas bieži vien izraisa alerģisku reakciju dzīvniekiem un parasti ir arī mazāk efektīvas. Tradicionālās ķīmiskus insekticīdus (blusas un ērces atbaidošas un nogalinošas vielas) saturošas kakla siksnas ir efektīvākas (piemēram, "Beaphar flea collar", "Killtex", "Bolfo flea collar", "Foresto"). Tās ir ieteicamas suņiem, kuriem ikdienā nav kontakts ar bērniem.

Pretblusu pūderis to var lietot regulāri un ilgstoši (pēc nepieciešamības). Pūderis nogalina ne tikai pieaugušas blusas, bet arī pārtrauc olu un kāpuru attīstību. Taču tāpat jāapstrādā apkārtējā vide ar parazītu iznīcināšanas līdzekļiem. Pūdera trūkums – tas smērē apmatojumu un īsspalvainiem suņiem slikti turas apmatojumā. Pūdera iedarbība ir īslaicīga (12 dienas). Kaut gan instrukcijas rekomendē atkārtot apstrādi 1 vai 2 reizes nedēļā. Jāapstrādā viss dzīvnieks, jāizvairās no pūdera iekļūšanas acīs (piemēram, "Bolfo flea powder").

 

Pretblusu aerosols – izmanto blusu iznīcināšanai dzīvnieka kažokā un uzturēšanās vietās. Momentāni nogalina blusas uz dzīvnieka, taču diemžēl tam nepiemīt ilgstoša darbība. Ieteicams minimālais intervāls starp apstrādes reizēm ir 4 nedēļas. Ar aerosolu jāsamitrina viss apmatojums (piemēram, "Frontline Spray").

 

Skausta pilieni – ļoti efektīvi un salīdzinoši droši. Ir preparāti, kas uzkrājas suņa ādas tauku slānī, nenonākot asinsritē ("Fiprex", "Frontline", "Fyprist") un tādi, kas strādā caur asinsriti ("Stronghold", "Advocate"). Ir pilieni, kas nogalina tikai pieaugušas blusas un arī tādi, kas ne tikai nogalina, bet arī atbaida ("Advantix"). Ir arī pieejami pilieni, kas satur (S)-Metoprēnu, kas ir "kukaiņu augšanas regulētājs", pārtraucot normālu blusu attīstības ciklu ("Frontline Combo"). Vidējais pilienu darbības ilgums ir 1–2 mēneši. Jāatceras, ka 2–4 dienas pēc pilienu lietošanas nedrīkst dzīvnieku mazgāt vai peldināt.

 

JAUNUMS! Tabletes pret blusām un ērcēm "NexGard"

Līdz šim nebijis piedāvājums – reizi mēnesī lietojama tablete, kas pasargā suni no blusām 5 nedēļas un no ērcēm – 4 nedēļas. Šo tablešu priekšrocība ir lietošanas ērtums (tablete garšo kā kārums un saimniekiem ir to viegli sunim iedot), drošība (var lietot kucēniem no 8 nedēļu vecuma un 2 kg svara, nav nekādu blakus parādību), darbības ātrums (pret blusām sāk iedarboties jau 2 stundu laikā – blusas tiek nogalinātas, pirms tās pagūst sākt dēt oliņas, tādejādi tiek pasargāta arī apkārtējā vide no jaunu blusu veidošanās). Ļoti būtiska priekšrocība tablešu ātrai iedarbībai ir profilaktiska ietekme pret babeziozi (ērču izraisītu slimību). Veiktajos pētījumos pierādīts, ka lietojot "NexGard", ērces, kas satur babēzijas, nepagūst inficēt suni.

Šis ir recepšu medikaments. Pirms to iegādāties, konsultējieties ar savu veterinārārstu. Vienas tabletes cena, sākot no 8 EUR – atkarībā no suņa svara.

Pirms jebkura preparāta lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju! Ja rodas šaubas par kāda preparāta lietošanu, konsultējieties ar veterinārārstu!

 

Rakstu Takšu portālam sagatavoja:

veterinārārste Jekaterina Plaksina (LLU Veterinārā klīnika)

un veterinārārste Inese Bērziņa

 


Iesakām arī izlasīt rakstu: "Uzmanību! Ērces!"


 


    © Takšu portāls, Anno 2009