Kā kļūt par čempionu? Daudzi uzskata, ka, nopērkot kucēnu ar ciltsrakstiem – tā jau vien ir garantija tam, ka suns izaugs un noteikti kļūs par izstāžu čempionu. Taču tas tā nebūt nav. Neviens audzētājs nevar 100% garantēt, ka tā notiks, jo ne jau no viņa ir atkarīgs, kā konkrētais kucēns tiks audzināts, skolots un gatavots izstādēm. Audzētājs var tikai prognozēt un norādīt, kurš kucēns metienā ir perspektīvāks izstādēm, ņemot vērā kucēna eksterjeru un raksturu. Taču arī tas nav noteicošais. Galvenais – cik saimnieks pats būs gatavs ieguldīt darbu, laiku un naudu, lai suni izaudzinātu par labu izstāžu suni.
Starptautiskais izstāžu čempions Kūpers (Twist ot Mariny Kuranovoy) Visa pamatā ir kucēna socializēšana jau no pirmās dienas, kad tas ienāk jūsu mājās. Izstāžu sunim jābūt komunikablam, draudzīgam, ar stabilu nervu sistēmu apveltītam sunim. Suns nedrīkst būt agresīvs, bailīgs un par sevi nepārliecināts. Tāpēc vēlams, lai kucēns kontaktētos ar cilvēkiem, citiem dzīvniekiem, apmeklētu sabiedriskas pastaigu vietas, nebaidītos no trokšņiem u. c. parādībām. Vairāk par suņa socializāciju lasiet ŠEIT. Kūpers mūsu ģimenē ienāca 4 mēnešu vecumā. Sākumā bija kluss, mierīgs un nedaudz bikls kucēns, taču pēc nepilna mēneša mums radās problēma – viņš bija paaudzies, sāka sevi apzināties kā SUNS un bija pasācis apriet gandrīz katru garāmgājēju pilnīgi bez jebkāda iemesla. Apzinājos, ka pēc mēneša mums gaidāma pirmā izstāde un šāda uzvedība izstādē nav pieļaujama. Sāku aktīvi suni socializēt. Ja iepriekš ar kucēnu centos pastaigāties pa nomaļākām vietām, tad tagad gāju tieši tur, kur vairāk cilvēku, kur bija lielāka iespēja satikt arī citus suņus. Braucām staigāt uz parkiem, kur parasti vasarā apgrozās ļoti daudz cilvēku. Sākām apmeklēt suņu skolu, lai kucēns pierastu pie citiem sugas brāļiem un svečiem cilvēkiem. Tā Kūperam bija ļoti laba socializācija. Pēc dažām nedēļām problēma ar svešinieku apriešanu bija izzudusi.
Ikdienas treniņš mājās. Kūperam 5 mēneši Ja ne katru dienu, tad katru otro noteikti mājās trenējām izstādes stāju – gan uz zemes, gan uz galda (lai būtu ērtāk, takšus u. c. mazo šķirņu suņus eksperts izstādē vērtē, uzliekot uz galda). Stāvēt uz galda noteikti jātrenē regulāri, jo daudziem suņiem izstādē tieši stāvēšana uz galda liekas visai nepatīkams process, jo ir bailes no augstuma. Un nolikt bailīgu suni izstāžu stājā augstāk kā metru virs zemes, ir praktiski neiespējami, jo suns tik un tā nestāvēs – centīsies nogulties, apsēsties vai vēl ļaunāk – nolēkt zemē. Tāpēc ir ļoti būtiski suni savlaicīgi sagatavot šim procesam. Ar Kūperu problēmas šajā ziņā nebija – uz galda viņš vienmēr juties stabili un stāvējis pārliecinoši – gluži kā statuja, ļaujot ekspertam sevi apskatīt un aptaustīt. Otrs būtiskais aspekts – iemācīt sunim iet pie izstāžu pavadiņas. Kā arī pašam jāiemācās pielāgoties sunim un viņa temperamentam, lai spētu skaisti parādīt suni kustībā, lai suns neietu pārāk lēni vai, gluži pretēji – ejot neaulekšotu.
Kūpers pēc savas pirmās izstādes, vecums – 6 mēneši. Arī man šī bija pirmā izstāde Kad apgūti galvenie suņa izstādīšanas pamatelementi, tālākie panākumi bieži vien ir atkarīgi no veiksmes. Zinošs eksperts, protams, augstāk novērtēs to suni, kam būs teicams eksterjers, labs temperaments, skaistas kustības un laba uzvedība. Neapšaubāmi tiek vērtēts arī tas, kā hendlers (cilvēks, kurš izstāda suni) suni parādīs ringā. Ir eksperti, kas suņus vērtē tikai pēc priekšā uzrakstītā standarta, neņemot vērā daudzas citas būtiskas lietas. Tāpēc, ejot ringā, tu nekad nezini, kāds rezultāts būs šoreiz. Reizēm suņi, kas labi sevi parāda ringā un arī pēc eksterjera ir labāki par citiem, netiek novērtēti kā labākie, turpretim suns ar būtiskiem trūkumiem var iegūt 1. vietu un otrādi. Tāpēc, manā uztverē, liela nozīme ir apstākļu sakritībai jeb veiksmei.
Pirmā skaistā uzvara Valmierā – Kūperam 9 mēneši. Pirmo reizi startējam junioru klasē un Kūpers tika atzīts par labāko izstādes taksi Pēc pieredzes iesaku "akli" nerakstīties pie visiem izstāžu ekspertiem (tiesnešiem, kas vērtē suņus) pēc kārtas. Ekspertīze ir ļoti subjektīva lieta, respektīvi – arī katra eksperta viedoklis ir subjektīvs. Vienam patīk smalkākas uzbūves suņi, citam – masīvāki, viens vairāk vērtēs kustības, citam svarīgākā būs suņa muguras līnija. Ar to vēlos teikt, ka pirms rakstīties uz kādu izstādi pie kāda konkrēta eksperta – der ievākt ziņas par viņu no pieredzējušiem kinologiem un suņu saimniekiem, kuri izstādes apmeklē jau vairākus gadus – lai uzzinātu, kāda tipa suņi vairāk patīk konkrētajam ekspertam. Jo gadās, ka kāds konkrēts eksperts uz Latviju brauc atkārtoti un šeit jau ir pazīstams.
Pēc izstādes Lietuvā (Plungē) – Kūpers ieguva Lietuvas čempiona titulu Kā jau minēju – izstādes ir ļoti subjektīva lieta un izstādē iegūtais vērtējums jūsu sunim nav jāuztver kā personīgs apvainojums, ja gadījumā tas ir negatīvs vai arī suns nav ticis pie izstāžu godalgām. Ir gadījumi, kad izstādes notiek divas dienas pēc kārtas – pirmajā dienā suns tiek ierindots pēdējā vietā, bet nākamajā dienā – pie cita eksperta – suni novērtē kā labāko šķirnes pārstāvi. Tā ir kā laimes spēle! Taču ir cilvēki, kas ļoti pārdzīvo un ar pirmajām neveiksmēm "met plinti krūmos"...
Iegūstot gan Igaunijas, gan Baltijas čempionu Igaunijā (Tartu) Kūpers tika atzīts par izstādes labāko taksi Kopā ar Kūperu piedalījāmies vairāk nekā 50 suņu izstādēs. Un ieguldītais darbs suņa apmācībā nesa augļus un viss iecerētais tika sasniegts – Kūpers kļuva par Latvijas Juniorčempionu, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltijas čempionu, kā arī par Starptautisko jeb Interčempionu un visbeidzot – 8 gadu vecumā kļuva arī par Latvijas Veterānčempionu. Gandarījums ir vēl lielāks, jo visu esam sasnieguši kopā, strādājot komandā jau no pirmās dienas. Kopā ir piedzīvotas gan neveiksmes, gan arī prieka pilni brīži un skaistas uzvaras.
Man Kūpers tāpat bija, ir un būs pats labākais, skaistākais un gudrākais, lai arī kādu novērtējumu viņš saņemtu izstādē... Izstādes ir tikai pavisam neliela mūsu dzīves daļa un tām nebūt nav noteicošā loma. Kūpers arī ikdienā ir inteliģents, gudrs un izglītots suns, kas prot ne tikai stāvēt izstāžu ringā, bet viņam piemīt arī daudzas citas iemaņas un prasmes, kuras es vērtēju daudz augstāk par izstāžu sasniegumiem. Everita Pāne, portāla autore un redaktore © Takšu portāls, Anno 2009
|
|