Rūpes par suņa ķepām ziemā

Ziemas sezonā svarīgākais ir nevis lauzīt galvu par to, kādu apģērbu sunim iegādāties, bet gan īpašu uzmanību pievērst suņa ķepu veselībai, kas ziemā ir īpaši pakļautas nelabvēlīgiem laikapstākļiem un apkārtējās vides kaitīgajai iedarbībai. Proti – gan sniegs, gan uz pilsētas ietvēm izkaisītais sāls var traumēt ķepas un veicināt dažādu iekaisumu rašanos, kas var novest pie būtiskām veselības problēmām.

Sunim iešana pa virsmu, kas nokaisīta ar sāli, var izraisīt dedzinošu un sāpīgu sajūtu, kas arī izskaidro to, kāpēc nereti pat ne lielā salā suns pēkšņi sāk klibot vai lēkt uz trim kājām. Tāpēc iespēju robežās ieteicams izvairīties no tādām pastaigu vietām (ietvēm, parkiem), kur tiek intensīvi kaisīts sāls.

Ļoti svarīgi, atgriežoties no pastaigas, suņa ķepas noskalot ar siltu ūdeni un pēc tam tās rūpīgi noslaucīt. Tāpat ieteicams noskalot arī vēderu, jo īpaši takšiem, kuriem vēders ir tuvu zemei un arī var nonākt saskarē ar sāli. Ja suns pēc pastaigas netiek nomazgāts un noslaucīts, viņš centīsies pats sevi „nomazgāt”, laizot ķepas un vēderu – tā uzņemot sāli savā organismā, kas var radīt nopietnu mutes gļotādas un gremošanas sistēmas kairinājumu.

Lai gan tas jādara cauru gadu, ziemas sezonā jo īpaši jāseko līdzi, lai sunim ir regulāri un rūpīgi apgriezti nagi. Ja nagi ir pārāk gari, ejot, tie liek ķepai vairāk izplesties, kā rezultātā starp pirkstiem nokļūst un saķeras vairāk sniega, kas mēdz salipt, izraisot dzīvniekam sāpes. Tāpat ir svarīgi (jo īpaši garspalvainiem suņiem) regulāri apgriezt starp pirkstiem esošo apmatojumu tā, lai tas būtu vienā līmenī ar ķepu spilventiņiem. Jo garāks būs apmatojums, jo vairāk sniega tajā salips, radot sunim lielāku diskomfortu.

Mūsdienās gluži tāpat kā ir pieejams plašs suņu apģērbu klāsts, pieejami arī speciāli suņiem darināti apavi, kas pasargā ķepu spilventiņus no iekaisuma un traumām. Jāteic gan, ka suņiem tie ne īpaši patīk un paiet laiks, līdz suns pie apaviem pierod un ir ar mieru tajos pārvietoties. Tāpat veterinārajās klīnikās un aptiekās pieejami dažādi krēmi un ziedes ķepām, kas jāuzklāj pirms došanās pastaigā. Ziede ne tikai aizsargā, bet arī mitrina ķepu spilventiņus, ja tie ir sausi vai saplaisājuši, jo sniegs, smiltis un sāls var uzkrāties plaisās un veicināt iekaisuma rašanos.

Everita Pāne


    © Takšu portāls, Anno 2009