Hendlings iesācējiem  

Jūs nezināt, kas ir hendlings? Runājot saprotamā valodā – hendlings ir māksla parādīt suni izstādē. Jūs esat iegādājies(-usies) kucēnu un gribat ar viņu piedalīties izstādē? Šeit Jums būs daži padomi.

Pirms atnākt uz izstādi un izrādīt visiem savu mīluli, atcerieties, ka kucēnam vai pieaugušam sunim ir jābūt morāli un fiziski gatavam šim pasākumam. Tas nozīmē, ka uzreiz pēc kucēna iegādes, kad izdarītas visas potes, Jums tas jāsāk radināt pie svešiem cilvēkiem un suņiem. Jums suns jāved pastaigāties arī uz tādām vietām, kur ir daudz cilvēku un citu suņu (tam labi noder klubu rīkotās mācības u.c. pasākumi). Jūs varat vest savu mīluli uz "suņu skolu", bet paralēli tam ir jānodarbojas arī mājās.

Kucēnam ir jāļaujas tam, ka eksperts to iztausta un apskata zobus. Tāpēc kucēns mājās ir regulāri jāliek uz galda stājā un jāmāca tam rādīt zobiņus. Jāpieradina pie regulāriem roku pieskārieniem. Tas jālūdz darīt arī visiem ciemos atnākušajiem radiem un draugiem. Liekot kucēnam stāvēt, sāciet ar pāris sekundēm, pakāpeniski pagarinot laiku, bet dariet to regulāri. Liekot kucēnu stājā, atkārtojiet vārdus "stāvēt" vai "stāja". Kucēns bieži vien pretosies Jūsu vēlmēm, bet izrādiet pacietību un nepakļaujieties "nelaimīgajām" actiņām. Neaizmirstiet iedot kādu kārumiņu, paslavējiet kucēnu. Bez tam izstādē svarīgi ir arī tas, kā suns māk sevi parādīt gaitā. Iesākumā kucēns ir jāpieradina pie pavadiņas. Nevar gribēt, lai mazais suņuks uzreiz Jūs klausītu un izpildītu visas komandas. Šeit lieti noderētu instruktora padoms. Svarīgi ir panākt to, lai suns uz izstādi ietu ar prieku, nevis nomākts un dusmīgs.  

Izstādēs pavērojiet, kā suņus izstāda citi. Bieži vien suni neizstāda saimnieks, bet gan profesionāls hendlers. Protams, profesionālis to izdarīs daudz labāk kā iesācējs, bet atcerieties – katrs profesionālis reiz bija iesācējs!

Un domājot par suni, neaizmirstiet arī par sevi! Uz izstādi nav jānāk vakarkleitā vai smokingā, bet nedrīkst arī vilkt treniņtērpu. Apģērba krāsai jābūt saskaņotai ar suņa krāsu, Jūs nedrīkstat "aizēnot" suni. Dāmas – nevelciet augstpapēžu kurpes un īsus svārciņus. Šī ir suņa diena, un galvenā loma ringā ir viņam.

Nāciet uz izstādi labā noskaņojumā, esiet laipni pret citiem suņu saimniekiem un ekspertu. Noteikti ņemiet ringā līdzi smaidu! Šie taču ir Jūsu mazie svētki! Neatkarīgi no tā, kādu vietu iegūsiet ringā, Jūs jau esat uzvarējusi(-is) – Jums pieder Jūsu suņuka mīlestība un bezgalīgā pieķeršanās! Lai veicās! 

Baiba Nummure


    © Takšu portāls, Anno 2009