Mācāmies trikus!

Sen vairs nav noslēpums, ka tieši takši ir izcili triku meistari – suņi, kas ir ļoti apķērīgi un ātri mācās. Pārsteidzošo rezultātu noslēpums ir regulāra darbošanās ar suni, taču tam nebūt nav jāveltī visa diena. Pilnīgi pietiek ar dažiem īsiem treniņiem (510 minūtes) vairākas reizes dienā. Taksim ļoti patīk mācīties, viņš ir zinātkārs un uzcītīgs skolnieks. Visa pamatā ir tikai un vienīgi uz pozitīvām emocijām balstīta apmācība – ar kārumiem un uzslavām par pareizi paveiktajiem uzdevumiem.

Tā kā, iespējams, daudziem suņu saimniekiem nav skaidrības, kā iemācīt sunim kādu triku, kā panākt vēlamo rezultātu, nolēmām dalīties pieredzē un parādīt, kā takši - Skipers un Kūpers tiek trenēti mūsmājās.


„Līšana cauri kājām”

Šis ir viens no mīļākajiem Skipera trikiem. To perfekti apguvām tikai dažu dienu laikā. Daram sekojoši: nosēdinām suni sev kreisajā pusē, labajā rokā paņemam kāruma gabaliņu, speram labo kāju uz priekšu un ar rokas žestu rādam sunim kustības virzienu. Sekojot kārumam – tiklīdz suns izlīdis cauri kājai (ja apmācam ar klikera palīdzību – seko klikšķis), apbalvojam viņu ar kārumu. Tieši tāpat speram soli ar kreiso kāju un ar kreiso roku, kurā tiek turēts kārums – rādam sunim virzienu pa kreisi – tiklīdz suns izlīdis cauri – apbalvojam ar kārumu. Pēc šī pamatprincipa apgūšanas (kad suns jau diezgan „tekoši” un labprāt lien cauri kājām abos virzienos) – paņemam kārumus abās rokas un daram tieši to pašu ko iepriekš – ar roku rādam sunim kustības virzienu (uz vienu vai otru pusi) – sajutis kārumu smaržu, suns sekos roku kustībai. Klāt žestiem pievienojam mutisku komandu: „cauri!” Pēc regulāriem treniņiem, kad suns jau stabili apguvis kustību virzienu – pārstājam žestikulēt ar rokām (rokas var salikt aiz muguras) un vienkārši – sperot soli, dodam komandu: „cauri!” Gala rezultātā, kad suns šo triku būs apguvis jau profesionālā līmenī, arī komandas teikšana vairs nebūs nepieciešama, jo sunim kā signāls kalpos jūsu soļu speršana – viņš jau zinās, kas jādara un pats līdīs cauri. Pēc trika izpildes noteikti atalgojiet suni ar kārumu un paslavējiet!


„Lekšana cauri riņķim”

Lai suns iemācītos lekt kaut kam pāri, viņam sākumā ir jāiemācās nebaidīties no konkrētā priekšmeta. Zinu suņus, kas baidās un visādi cenšas šķērsli apiet. Sākumā riņķi turam pie pašas zemes, lai suņa uzdevums būtu – tam vienkārši iziet cauri, protams, motivējot suni ar kārumu. Tiklīdz suns iziet (pārkāpj) cauri riņķim (ja apmācam ar klikera palīdzību – seko klikšķis), apbalvojam viņu ar kārumu. Ja suns pēc pāris mēģinājumiem riņķim iziet cauri visai droši un pārliecinoši – mēģinām riņķi pacelt dažus centimetrus no zemes un atkārtot vingrinājumu – vienā rokā turot riņķi, bet otrā – kārumu, ar kuru vilinām suni lekt cauri riņķim. Pēc pāris mēģinājumiem žestam pievienojam mutisku komandu: „lec!” Riņķi ceļam arvien augstāk (vien par dažiem centimetriem) un atkārtojam vingrinājumu. Jāatceras, ka takša „trauslās” muguras dēļ – riņķi nedrīkst celt pārāk augstu, augstums jāsaglabā pavisam neliels arī tad, kad suns šo triku pilnībā apguvis.


„Lekšana pāri kājām”

Arī šī trika apgūšanu sāk ar to, ka suns tiek aicināts vienkārši pārkāpt pāri kājai, kas atrodas uz zemes. Tiklīdz suns pārkāpj pāri kājai (ja apmācam ar klikera palīdzību – seko klikšķis), apbalvojam viņu ar kārumu. Tad pieceļamies kājās un paceļam savu kāju nedaudz virs zemes, pievienojot klāt mutisku komandu: „pāri!” vai „lec!” Kad šī prasme apgūta, triku var nedaudz sarežģīt, liekot  sunim izlekt cauri divām kājām, viena no kurām tiek ieliekta celī. Sākumā – vienkārši ar kāruma palīdzību aicinām suni iziet vai izlīst cauri kājām. Pēc pāris mēģinājumiem – ieņemam vajadzīgo pozu – kad abas kājas pie zemes ir kopā, bet viena kāja tiek ieliekta celī (veidojot trīsstūri) un ar kāruma palīdzību aicinām suni izlekt cauri šim „trīsstūrim”. Tiklīdz suns to izdara – apbalvojam viņu ar kārumu un uzslavējam.


„Griešanās apkārt”

Griešanās ap savu asi ir vairāk kā jautrs triks. Griezties apkārt sunim var iemācīt ļoti ātri un vienkārši. Paņemam rokā kārumu un virzām to no suņa degungala uz riņķi – tiklīdz suns veicis apgriezienu pa 180 grādiem un nostājies pret jums – atskan klikšķis un suns tiek atalgots ar kārumu. Sākumā rokā ir kārums, vēlāk jāmēģina suns mācīt sekot tikai rokai, nevis kārumam, tieši pēc tāda paša principa – virzot roku pa apli – suns seko šim žestam un apgriežoties, atskan klikšķis un suns saņem kārumu. Tiklīdz suns griešanās prasmi apguvis diezgan labi – ceļam roku augstāk un rādām žestu – ar pirkstu parādot apļveida kustību, liekam klāt arī mutisko komandu: „griezies” vai „apkārt”.

Everita Pāne


    © Takšu portāls, Anno 2009